• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Před ekologickou katastrofou zachrání Zemi... asteroidy

    18-12-2018 Sputnik CZ 51 585 slov zprávy
     

    Měsíční zdroje


    Čína úspěšně vysílá na Měsíc už čtvrtý přístroj. Dnes je to jediná země na světě, která realizuje měsíční program. Jeho výsledkem má být automatická nebo obytná základna na povrchu družice.



    Umístění stálého modulu na Měsíci není možné bez využití místních zdrojů nutných pro systémy zajištění života, ochrany posádky před ozářením, energetiky, výroby raketového paliva, spotřebního materiálu pro 3D tiskárny, na nichž se budou tisknout součástky strojů a staveb.

    Podle výpočtů Institutu geochemie a analytické chemie V. I. Vernadského Ruské akademie věd (GEOCHI) pouze v počáteční etapě zkoumání Měsíce, aby byl zajištěn pohyb nákladů, budou zapotřebí dvě stě tun kyslíku a padesát tun vodíku. Dopravovat to vše ze Země je příliš drahé.


    Těkavé organické látky jsou zvláště cennými zdroji. Ve zmrazeném stavu jsou ještě na pólech Měsíce: vodní led, amoniak, oxid uhelnatý, lehké uhlovodíky. Měsíční půda (regolit) obsahuje kyslík, kovy, křemík. Je mimořádně důležité zahájit jejich těžbu na místě.


    Technologie zpracování a skladování užitečných nerostů z regolitu se aktivně rozvíjejí. Ale nejdříve je třeba je získat, to znamená vytěžit vzorky na různých místech Měsíce. V GEOCHI s tímto cílem vytvářejí robota, který se zúčastní jedné z expedic.


    Voda a nikl asteroidů


    Před dvěma lety přístroj NASA OSIRIS-REx zamířil k malému asteroidu Bennu o velikosti půl kilometru. Sonda dosáhla cíle 3. prosince a už provedla první pozorování. Na povrchu asteroidu byly objeveny hydroxylové skupiny (OH) — v podstatě je to voda uzavřená v krystalické struktuře jílových minerálů.



    Nějakou dobu poletí OSIRIS-REx před asteroidem, bude ho sledovat na dálku a poté se přiblíží, vystřelí na povrch dusík a zachytí zvířený prach. Cenný úlovek dopraví na Zemi v roce 2023.

    Tehdy NASA vyšle další pátrací misi — k asteroidu Psyché. Je to velké nebeské těleso o průměru více než 200 km. Spektometr teleskopu Spitzer našel na jeho povrchu silikáty, hydroxylové skupiny a také velmi hustou látku, o níž vědci předpokládají, že jsou to kovové částice. Psyché je nejspíše jádrem protoplanety, která se stačila před rozpadem rozštěpit.


    Vědci předpokládají, že tento asteroid je složen pouze ze železa a niklu, pouze na jeho povrchu se nachází tenká vrstva regolitu, ve skutečnosti písku.


    Mimozemské hospodářství


    Vědci se domnívají, že lidstvo bude muset velmi brzy hledat mimozemské zdroje minerálů, které obsahují vzácné nebo téměř vyčerpané prvky: zlato, kobalt, železo, ruthenium, rhenium, vizmut, osmium, rhodium, molybden, hořčík, nikl, paladium, platinu.


    Moderní technologie umožňují uvést do provozu zdroje na Měsíci a asteroidech už v polovině XXI. století. Pracovat tam budou těžební roboti — přístroje o váze kolem 200 kg, které bude třeba hromadně vypouštět do vesmíru. Aby rozvíjení ložisek na asteroidech bylo ekonomicky výhodné, musí být technologie dopravy robotů, jejich návratu s nákladem rudy a logistika levná.



    Z ekonomického hlediska je uvažováno i o těžbě na Měsíci helia 3, které se hromadí v regolitu následkem působení slunečního větru. Naleziště této látky na Zemi neexistuje, helium 3 je vyráběno v atomovém průmyslu výlučně s výzkumnými účely v objemu několik desítek kilogramů ročně.

    Zájem o helium 3 vznikl koncem roku 1980 v souvislosti s úspěchy termojaderné energetiky. Vědci prohlašovali, že tato látka může sloužit jako palivo pro tokamaky a když bude třeba, vyřešit energetické problémy Země.


    Dalším argumentem ve prospěch mimozemského těžebního průmyslu je ekologie. Některé vzácné prvky, zvláště podskupiny platiny, jsou součástí ekologických technologií: slunečních baterií, katalyzátorů. Nalezišť těchto rud je velmi málo, jejich vyčerpání vyžaduje prohloubení šachet, což zanechá i bez toho silnou uhlíkovou stopu. Přesun těžby nerostných surovin na jiná vesmírná tělesa značně sníží zatížení životního prostředí naší planety.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑