• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Obrovské chyby“ při přezbrojení české armády

    18-12-2018 Sputnik CZ 68 352 slov zprávy
     

    „To, že ministr Metnar zrušil výběrové řízení na dodávku radarů, není nic překvapivého," říká vojenský expert na protivzdušnou obranu (PVO), podplukovník Ivan Kratochvíl, ředitel organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Jehož Sputnik požádal okomentovat tuto situaci.


    Kratochvíl: Ministři obvykle, pokud mohou, tak velké zakázky ruší a znova obnovují proces výběrového řízení. Proč? Protože v tomto procesu je pak možné dohodnout takzvanou „malou domů", tedy různé finanční „dary a jiné výpomoci" spřáteleným podnikatelům, či své politické straně. Není to nic neobvyklého, děje se to od dob Václava Havla. Vzpomeňme si na případy letounů CASA, nákup Pandur, či „výhodnou" výměnu letounů Mig-29 za oblačnosti se bojící vrtulníky Sokol. To jsou podle mne důvody jeho prohlášení: „Dosavadní mnohaměsíční průběh zakázky provázely opakující se spekulace a pochybnosti. Ty nevyvrátila ani mnou zřízená nezávislá komise. Proto jsem se rozhodl dosavadní zadávací zřízení zrušit," uvedl Metnar. Musím ovšem pana ministra pochválit za to, jakou cestu řešení sám zvolil. Přímý nákup od izraelské vlády totiž vyloučí všechny možné překupníky ze zakázky. Tím se celý proces jednak zlevní a jednak se zjednoduší následný proces logistického zabezpečení provozu těchto radarů.


    Minulá ministryně obrany Karla Šlechtová ve funkci poukazovala na nebezpečí, že nebude možné přístroje začlenit do systému NATO. Co byste na to řekl vy jako specialista na protivzdušnou obranu?


    Paní Šlechtová přes veškerou úctu, kterou k ní mám jako k člověku, byla všechno možné, jen ne ministr obrany. Prohlášení o nezařaditelnosti radarů do systému velení a řízení jednoznačně ukazuje na to, že nebyla schopna si k sobě ani vybrat poradce, kteří problematice rozumějí, když ona o tom neví vůbec nic. Naše PVO, tedy ty zbytky, které zde zbyly, fungují v systému NATO bezchybně. Přitom technicky se jedná o konglomerát sovětských, českých, francouzských a amerických zařízení. Neznám konkrétní technická data, ale obecně zařazení jakéhokoliv zdroje informací, tedy v tomto případě radaru do systému řízení a uvědomování je jednoduchým úkolem, které naše české firmy jako ERA či RETIA rády zrealizují. Máme před Vánoci, tak paní Šlechtovou alespoň pochválím za to, že také výběrové řízení tak, jak je převzala od herce Stropnického, nezrealizovala.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑