• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Komentátor Le Figaro: Evropskou unii ranila mrtvice vnějších a vnitřních problémů

    18-12-2018 Sputnik CZ 53 487 slov zprávy
     

    I když odmítnutí EU by bylo podle autorova názoru nesmyslné, její dnešní uspořádání má být důkladně přehodnoceno, aby sloužila národům, které do ní patří.



    Sto let po ukončení 1. světové války, přes 60 let po podepsání Římské smlouvy a 20 let po zavedení eura zachvátila Evropu obdoby nemající bouře, která hrozí jejím pohlcením, píše pozorovatel Le Figaro Nicolas Baverez. Jde o vážné zpomalení tempa ekonomického růstu, aktivitu populistických hnutí v zemích západní Evropy a také o brexit, který se mění v bezvýchodnou situaci a hrozí chaosem v britské ekonomice a politickém systém.

    Evropská unie je už dnes sevřena kleštěmi, píše Baverez. Na jedné straně jsou rizika spojená se zhoršením ekonomické situace, konfrontací mezi USA a Čínou, radikálním islamismem a vzestupem „demokratur" stále reálnější. Na straně druhé je EU paralyzována rozpory mezi jejími členy v otázkách řízení migrace, bezpečnosti a dokonce i hodnot.


    Brexit, prudký růst popularity strany AfD v Německu a krize žlutých vest ve Francii se autorovi zdají být jevy stejné povahy. Díky „lidové válce" ve Francii praskla bublina macronismu — model založený na růstu rozpočtových výdajů na úkor pracovním místům a ekonomickému růstu, což se stává příčinou nepokojů zdaněného obyvatelstva a nutí úřady, aby stimulovaly kupní schopnost díky vnějšímu dluhu, což zase přivádí k růstu sociálních výdajů a dodatečným poplatkům. Tato „lidová válka" ale zároveň brání modernizaci Francie a reformování EU, podotýká novinář.



    To všechno se děje ve Francii před novým rokem 2019, který hrozí Evropě všemožnými nebezpečími, brexitem, který je stanoven na 29. března 2019, počínaje a konče volbami do Evropského parlamentu. Ty hrozí změnou evropského zákonodárného orgánu v podobu italského parlamentu, je ale šance, že pomohou zpochybnit smysl, hranice a mise Evropské unie, poznamenává pozorovatel Le Figaro.

    Krize, kterou dnes prožívá EU stejně jako i USA, se vysvětluje stále větším nesouladem mezi novým světem 21. století a politickými systémy, které se po ukončení studené války jen málo změnily. Posun kapitalismu na jih zbavuje stability a prosperity střední třídy na severu. „Digitální revoluce" způsobuje škody byznysu a námezdním pracovníkům. Nové vlny migrace ve spojení s růstem radikálního islamismu podněcují krizi identity. A zjevný záměr čínského „totálního kapitalismu" převzít v brzké budoucnosti roli světového předáka zvyšuje obavy obyčejných lidí.


    Přitom zůstává EU podle autorova přesvědčení i nadále nenahraditelnou strukturou a „spirálovitý pád" Velké Británie ukazuje veškerou nesmyslnost návratu k „národnímu" státu. Baverez však vyzývá ke hlubokému přešetření evropského projektu. Hodnoty a hranice EU mají být vysvětleny, neliberální demokracie jednoznačně odsouzeny, otázka zapojení do EU turecké „demokracie" má být definitivně stažena z pořadu dne. A zároveň musí Evropská unie znovu začít sloužit národním státům, které do ní patří, a jejich občanů, a nepokoušet se přes ně překročit, vyzývá autor.


    „Tyranie a války stojí u našich dveří a nesou strach a násilí. Evropa se musí přebudovat na základě bezpečnosti jako protijedu tomuto strachu a násilí", píše v závěru pozorovatel Le Figaro.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑