• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Damask je krok od úplného víťazstva, tvrdia členovia slovenskej delegácie v Sýrii

    18-12-2018 Sputnik CZ 52 783 slov zprávy
     

    „Je to strašný pohľad. Celé štvorcové kilometre zborených poschodových obytných domov. Sú tam kilometre podzemných tunelov. Teroristi prinútili civilných obyvateľov, aby ich budovali, kto nevládal, toho zastrelili," hovorí Ján Čarnogurský o návšteve Gúty — predmestia Damasku, ktoré ešte v marci ovládali teroristi.


    Krok od víťazstva


    Okrem návštevy vojnou zničených oblastí mala slovenská delegácia možnosť zistiť, v akom stave je Sýria je v oblasti bezpečnostnej, politickej či ekonomickej. Podľa Čarnogurského je politická situácia v krajine stabilná a prezident Asad má v obyvateľstve autoritu ako líder, ktorý zachránil krajinu pred agresiou.





    Foto: archív Jalala


    Ako dodáva, veľkou morálnou vzpruhou či pre vojakov, alebo civilných obyvateľov boli najmä zábery v televízii, ako prezident Asad navštevuje aj zákopy v prednej línii bojov. „Vláda ovláda asi 90 % územia krajiny a armáda len čaká na povel, aby mohla vniknúť do posledného útočišťa teroristov v Idlíbe a na juhu pri izraelskej hranici. Podiel Ruska na víťazstve všetci v Sýrii uznávajú. V Damasku na trhu je množstvo suvenírov s ruským emblémom a nápisom: Vďaka Rusku," hovorí pre Sputnik Čarnogurský a dodáva niekoľko osobných postrehov: „Sýria hospodári s vyrovnaným rozpočtom. Damask je plný tovaru takmer ako európske mestá. Hovorili sme s generálnym riaditeľom zdravotnej služby v Damasku, ktorý vyštudoval medecínu v Bratislave. Zdravotná služba bola a je bezplatná, lieky sú bezplatné. Na komplikované operácie sa čaká menej ako na Slovensku."





    Foto: archív Jalala


    Slovenská delegácia si kládla za cieľ nielen sa bližšie oboznámiť so situáciou v krajine, ale, ako hovorí slovenský expremiér „vyjadriť úctu voči hrdinstvu sýrskeho ľudu, sýrskej armády a sýrskej vlády a prezidenta Bašára Asada v obrane krajiny proti teroristom a zahraničným agresorom na čele s USA." Rovnako tak chcela aspoň symbolicky vyjadriť, že Slovensko nie je na strane agresorov proti Sýrii a „naprávať, čo pokazila slovenská vláda odvolaním veľvyslanca z Damasku a pripojením sa k ekonomickým sankciám proti Sýrii".





    Foto: archív Jalala


    Ako dodáva Čarnogurský do Sýrie niesli aj odkaz niekoľkých slovenských podnikateľov o tom, že slovenských priemysel je pripravený pokračovať v ekonomických stykoch so Sýriou.


    Šanca pre slovenských podnikateľov?


    Na ekonomické témy nadviazali zástupcovia Slovenska aj na politických rokovaniach. Predseda sýrskej vlády Imad Chamís otvorene vyzval slovenských podnikateľov na to, aby sa podieľali na obnove vojnou zničenej krajiny. „Predseda sýrskej vlády naznačil, že zdroje potrebné na obnovu v približnej hodnote 400 miliárd dolárov budú zo sýrskych zdrojov ako aj zo zdrojov skutočných priateľov Sýrii," povedal pre Sputnik ďalší člen delegácie Jalal Suleiman.


    „Sýria je otvorená rokovaniam o ekonomickej spolupráci so slovenskými firmami na rekonštrukcii. Nadobudli sme dojem, že Slovensko musí urobiť kroky, aby napravilo chyby doterajšej politiky. V Sýrii už boli delegácie z Poľska, Maďarska, chystá sa delegácia zo Španielska. Ide o to, aby nám neušiel vlak," dodáva Čarnogurský.


    V ďalšom priebehu návštevy slovenská delegácia navštívila sýrsky parlament, kde ju prijal jeho predseda Hamouda Sabbagh, ako aj zástupcovia jednotlivých výborov či poslanci — a to nielen z vládnej strany Baas, ale aj z komunistickej strany či poslanci nezávislí.





    Foto: archív Jalala


    Okrem toho delegáciu prijal námestník ministra zahraničných vecí Fajsal Mikdad, arcibiskup gréckokatolíckej cirkvi Nikola či vedenie strany Baas. „Vyjadrili sme im solidaritu v boji proti agresorom. Absurdnú politiku Európskej únie voči Sýrii sme sa pokúsili odôvodniť vazalstvom Európy vo vzťahu k Spojeným štátom. Arcibiskup Nikola hovoril o podpore všetkých kresťanských cirkví vláde prezidenta Asada. Sýrski predstavitelia vyjadrili vôľu prijať naspäť utečencov zo Sýrie do Európy. Ich emigráciu často vyvolali ekonomické dôvody vyvolané ekonomickými sankciami," hovorí Čarnogurský.


    Podľa Suleimanových slov Mikdad „okrem výkladu o súčasných zahraničných vzťahov Sýrii vyjadril pochopenie k postojom krajín V4 a konkrétne Slovensko v otázkach migrácii a migračných kvót".




    • Foto: archív Jalala
      Foto: archív Jalala



    • Foto: archív Jalala
      Foto: archív Jalala






    Foto: archív Jalala


    Vo všeobecnosti možno povedať, že Sýria na Európu nezanevrela. „Sýrske vedenie má pochopenie ku krajinám EU, ktoré sa vďaka dezinformáciám takpovediac „ocitli na strome", a Sýrčania by im radi pomohli späť do reality. Privítali by normalizáciu vzťahov najmä s tým krajinami v , ktoré nemajú koloniálnou minulosť. Súčasťou týchto krajín je bez pochyby aj Slovenska republika," hovorí Jalal Suleiman a dodáva: „Budúcnosť Sýrie je vykúpená obeťami svojich ľudí, a to najmä z radov sýrskej armády. Krajina, ktorá si vyhrá vojnu, zabezpečí pre seba veľmi dobrú pozíciu v geopolitike. Preto význam víťaziacej Sýrie bude s časom len a len narastať," uzatvára svoje hodnotenie slovenský aktivista sýrskeho pôvodu."


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑