• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Evropa proti vlastnímu parlamentu. Názor

    18-12-2018 Sputnik CZ 51 561 slov zprávy
     

    Poznamenáme, že realizace projektu Nord Stream 2 ani není v kompetenci Evropské komise, o evropských poslancích už ani nemluvě.



    Pak se k tomu vyslovilo Finsko, které se vždy chová dost skromně. Ve finské vládě vysvětlili, že se s rezolucí Evropského parlamentu samozřejmě obeznámili. Pozice Finska však také zůstává po jejím přijetí stejný. „Finská vláda dala 5. dubna souhlas k výstavbě plynovodu Nord Stream 2 AG na úseku, který vede přes výhradní ekonomickou zónu Finska. Tato situace se nezměnila," podotkl v rozhovoru pro Sputnik poradce finského ministerstva ekonomiky a zaměstnanosti Kari Klemm.

    Je známá také pozice Německa v této otázce: lépe než veškerá prohlášení o ní svědčí aktivizace práce, dokonce trochu okázalá, jak na mořské části Nord Stream 2 AG, tak i na jeho pozemním prodloužení. Ani rezoluce Evropského parlamentu o Severním proudu 2, ani deklarace amerického Kongresu nijak nezměnily pozici vlády SRN v této otázce, řekli Sputniku v tiskové službě německého kabinetu ministrů.


    …V tom všem je jen jedna otázka.


    A to: jak je zařízen svět velké veřejné evropské politiky? Je v něm taková věhlasná instituce, jako je Evropský parlament. Zasedá v něm 751 poslanců ze dvaceti sedmi členských zemí EU. Parlament je rozdělen do osmi frakcí a zastupuje asi 160 různých evropských stran a sdružení. A v Evropě neřeší skoro nic.


    Přitom ale pravidelně vystupuje jeho většina proti projektům, které jsou pro Evropu výhodné.


    Jak se to mohlo stát?



    Velmi jednoduše: Evropský parlament byl právě k tomu určen.

    V čistě právní sféře nemá tento podivuhodný orgán ani právo zákonodárné iniciativy. Nemá možnost předkládat a projednávat vlastní projekty. Tedy v podstatě se omezuje jeho činnost na lobování v rozpočtové sféře (do roku 2016 bylo podle dohody z roku 2011 uzavřené mezi Evropskou komisí a Evropským parlamentem zaregistrováno ve Štrasburku přes 8,3 tisíce lobbyistických organizací, mají tam opravdu na čem se přiživit). A na naprosto šílenou politickou žvanírnu, nad kterou jak vlády, tak i parlamenty národních evropských států už dávno mávly rukou.


    Víc než to.


    Přibližně od roku 2000 se stalo v národních evropských byrokraciích pravidlem posílat do evropských zastupitelských struktur podobných Evropskému parlamentu lidi podle zásady „vezmi si, Bože, co nepotřebujeme". Je to v podstatě reinkarnace známého sovětského „povýšení bokem". Když bylo třeba se zbavit nějakého ať už velmi aktivního politicky, ale z hlediska praktického zcela neužitečného činitele, a nedalo se ho poslat do demise, „povýšili" ho na nějakou sinekuru, kde by mohl i nadále žvanit a bojovat za všechno dobré proti všemu zlému. A podobné publikum ze „staré Evropy", znehodnocené navíc zvučnými polskými a pobaltskými řečníky, kteří na rozdíl od „staré Evropy" berou struktury EU smrtelně vážně, tvoří v tomto podivném shromáždění většinu.



    Nejlépe o nich v minulém týdnu mluvila oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí RF Marie Zacharovová: „Vystupovat proti energetické spolupráci, její diverzifikaci, proti dodání této spolupráce opravdu moderního rázu je prostě šílenstvím pro Evropu, která potřebuje energetické zdroje. Počítají-li evropští poslanci s globálním oteplením — to je možná dobré, jde ale o termíny."

    Mimochodem se „protiruská většina" v Evropském parlamentu může brzy značně zmenšit. Protože po vystoupení Velké Británie z EU přijde tato většina o 73 britských poslanců (a to je vedle Itálie třetí největší národní zastupitelství: Německo má 96 poslanců a Francie 74).


    A hlasovalo-li proti Severnímu proudu 433 evropských poslanců ze 751, pak po odchodu Britů se může jejich počet snížit na 360 (ze 678).


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑