• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Největší zakázka v novodobé historii české armády. Teď nás budou bránit nové obrněnce

    17-12-2018 Sputnik CZ 112 474 slov zprávy
     

    Na portálu se uvádí, že nové obrněné vozy by mohla česká armáda obdržet v letech 2020-2025. Jejich životnost by měla být minimálně třicet let. Takové informace se uvádí v materiálu, který přednesl ministr obrany Lubomír Metnar.


    „Po informaci vládě bude následovat oficiální oslovení čtyř vybraných výrobců, aby předložili nabídky," cituje IDNES slova mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška.


    K podpisu smlouvy by mělo dojít, podle informací, následující rok v srpnu. Ministerstvo již dříve hovořilo o tom, že má v plánu obrátit se na výrobce, kteří dokáží splnit požadavky armády.



    Právě k takovým výrobcům by se mohlo řadit konsorcium PSM, což je společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma. Dalším favoritem je i švédsko-britské vozidlo CV90 od společnosti BAE Systems. Požadavky splnilo také ASCOD od General Dynamics European Land Systems (GDELS). A ve hře v neposlední řadě zůstává také obrněný vůz Lynx KF31 od německé společnosti Rheinmetall.

    Všechny tyto výše uvedené společnosti oznámily, že o zakázku budou usilovat a nabídnou armádě tu nejmodernější verzi svých vozů.


    „BAE Systems nabídne vozidlo CV90 MkIV švédské výroby, které splňuje všechny požadavky nejen české armády a armád NATO, ale je také bojem prověřeným a osvědčeným vozidlem pro armádu 21. století," prozradil Zdeněk Soudný, zástupce BAE v ČR.


    Vozy CV90 se pyšní novým systémem „iFighting", který je vyvíjen jako inteligentní řešení a podpora na moderním bojišti. Jedná se především o celkovou podporu posádky vozidla s výrazným vylepšením situačního vidění a pomocí při rozhodování, píše portál.


    Konsorcium PSM nabízí svá známá vozidla Puma, které nesou označení S1. Pod tímto názvem si můžeme představit celý balíček nových vylepšení. Vůz byl modernizován po tříletých zkušenostech v německé armádě.



    Třetí z uchazečů, americký GDELS nabízí novou generaci obrněnce ASCOD 2. V nabídce jsou dvě varianty vozu — lehčí váhová kategorie ASCOD 35 a těžší ASCOD 42. Jeho výhoda tkví zejména v oddělené podlaze prostoru pro výsadek ode dna korby. To chrání posádku před účinky výbuchů min a také dokáže utlumit výbuch.

    Poslední, Rheinmetall, má k dispozici dva obrněnce. Lehčí variantu představuje vůz KF31 prezentovaný v roce 2016, který váží 38 tun a má sloužit tříčlenné posádce a šestičlennému výsadku. Těžší varianta vozu s označením KF41 je určena až pro osmičlenný výsadek.


    Armáda však nemá zájem pouze o základní verzi obrněných vozů, ale požaduje také celkem šest speciálních modifikací vozů. Jednat by se tak, podle portálu, mělo o velitelské, průzkumné, ženijní, zdravotnické, dělostřelecké a vyprošťovací vozy.


    Pokud jde o výzbroj, vozy by měly být podle armády vybaveny kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem, a také protitankovým raketovým kompletem.


    Portál uvádí, že nové obrněné vozy by měly nahradit předchozí stroje BVP-2, které jsou již zastaralé a nejlepší roky mají za sebou. Pořízení nových vozů a vyřazení těch starých je součástí plánovaného rozvoje armády. Celkem je k dispozici 400 těchto dosluhujících vozů, a to u různých útvarů v zemi. Velké množství z nich přitom pochází z let 1982-1984.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑