• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ovčáček zaútočil na ministerskou zprávu o extremismu v ČR: Za to by měly „padat hlavy“

    16-12-2018 Sputnik CZ 59 451 slov zprávy
     

    Na to konto Ovčáček razantně reagoval ve svém stručném příspěvku na Twitteru a celou věc označil za „svinstvo".





    ​Ve svém komentáři na Twitteru se prezidentský mluvčí odkázal na zprávu ministerstva vnitra o extremismu za loňský rok. Podle dané zprávy mohou islamofobní útoky některých českých politiků způsobit radikalizaci muslimů v Česku. Celkově je však muslimská komunita v Česku umírněná a dobře integrovaná. Migrační vlna tak místní náboženské komunity neovlivnila. Informoval o tom portál irozhlas.cz.



    I když je stav muslimské komunity příznivý, česká policie prověřovala řadů lidí podezřelých z podpory teroristů. „Tento závěr potvrzují jak experti policie, tak i zpravodajských služeb. Bezpečnostními složkami bylo nicméně registrováno několik jednotlivců, kteří v omezeném okruhu osob vyjadřovali radikální názory," uvádí se ve zprávě o extremismu za rok 2017. K integraci muslimů v České republice podle zprávy přispívá vzdělanost a národnostní diverzifikace obyvatelstva.

    Celkem 11 obyvatel se připojilo k extremistům a odjelo bojovat do Sýrie.


    Zpráva dále odhalila, že v roce 2017 odjelo z Česka celkem 11 lidí bojovat do Sýrie. Část z nich přitom podle ministerstva čelí trestnímu stíhání. Portál zpravy.cz uvádí, že v této souvislosti ve věci figurují příbuzní bývalého pražského imáma, kteří se účastnili bojů v sesterské organizaci Al-Káidy a kteří jsou obviněni z terorismu. Bývalý imám Samer Shehadeh se v současné době nachází ve vazbě v Jordánsku.


    „Několik osob z Česka se zapojilo do činnosti kurdských ozbrojených skupin působících zejména v oblasti Iráku a Sýrie. Policie prověřovala několik případů finanční a logistické podpory teroristickým skupinám v zahraničí. Prověřováno též bylo několik případů podezřelých osob, které se u nás měly snažit zajistit výcvik, lékařskou péči anebo jinou materiální podporu teroristů," píše se ve zprávě.


    Co přispívá radikalizaci muslimů v Česku?



    Podle zprávy by k radikalizaci muslimského obyvatelstva mohlo dojít na základě projevů politické strany SPD, v jejímž čele stojí Tomio Okamura. Jeho názory totiž mohou vyvolávat negativní postoj i ohledně integrovaných muslimů v Česku.

    Ve zprávě se také dále uvádí i následující tvrzení: „Mezi hlavní potenciálně radikalizační témata patří islamofobní vystoupení některých představitelů veřejného života."


    Religionista Zdeněk Vojtíšek upozorňuje na to, že veřejná debata o muslimské komunitě by měla probíhat hladce a neměla by se „hrotit". „Radikální klima zvyšuje pocit, že jsou marginalizováni, že je nikdo nebere vážně, že jim nikdo nevěří. Výsledkem je, že hlas umírněných se v takové atmosféře ztrácí, spíš je slyšet hlas těch, kdo se cítí ukřivděni. Paradoxně jsou tak největším přítelem radikálů naši islamofobové," uzavřel situaci Vojtíšek.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑