• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mládež jako kanónenfutr americké armády

    15-12-2018 Sputnik CZ 65 384 slov zprávy
     

    Sonia Santiago Hernándezová je zakladatelkou skupiny Matky proti válce, která vystupuje proti této praxi. Před patnácti lety její syn, student vysoké školy pedagogické, nastoupil do řad Ozbrojených sil USA. Svým rodičům nic neřekl, protože byli proti přítomnosti USA v Portoriku.


    Bylo to v roce 2003, kdy po okupaci Afghánistánu se rozhodl Washington zaútočit na Irák pod záminkou toho, že prý vláda Saddáma Husajna vlastní zbraně hromadného ničení.


    „Můj syn byl jedním z prvních vojáků, kteří vstoupili do Iráku 19. března 2003 s cílem získat ropu. Strávil v Iráku 18 měsíců, a rozhodla jsem změnit své trápení na akci, abych varovala mladé Portoričany," řekla v rozhovoru pro Sputnik Mundo Sonia Hernándezová.



    Po účasti ve válečných kampaních na Blízkém východě se stal její syn „naprosto neschopným práce". To, co zažil na bojištích, způsobilo posttraumatickou stresovou poruchu s takovými symptomy, jako je nespavost, noční můry, neklid a nervozita.

    Sonia Santiago Hernándezová, povoláním psycholožka, zdůraznila, že ti, kdo se vracejí domů s podobnými symptomy, nemají často „kognitivní a emocionální schopnost se učit a soustřeďovat se". Někteří z nich se pokoušejí o sebevraždu.


    Kromě toho trpí její syn poškozením kosterních svalů, osteoporózou a osteoartritidou v důsledku narušení protokolů při očkování proti antraxu.


    Jiní trpí traumatickými poraněními mozku, protože se nacházeli blízko míst výbuchů.


    Když se ale vracejí domů, neposkytuje se jim náležitá pomoc. Je jen jedna vojenská nemocnice, která obsluhuje všechny veterány všech válek v celé oblasti Karibského moře a nemá přitom traumatologickou ambulanci, a proto nemůže léčit ty, kdo mají neurologickou poruchu, vysvětlila aktivistka.



    Podle různých odhadů se druhé světové války zúčastnilo v řadách amerických vojsk přes 60 000 Portoričanů. Obyvatelé Portorika se zúčastnili také korejské a vietnamské války.

    „Využili nás jako kanónenfutr. Tisíce Portoričanů zahynuly. A mnozí z těch, kdo přežili, se vrátili domů zmrzačení válkou," postěžovala si aktivistka.
    10. prosince zřídila rezerva americké armády nové Karibské velení v Portoriku, které sdružuje pět praporů.


    Rozhodnutí spojit prapory a zjednodušit systém velení je odůvodněno teoreticky z hlediska zvyšování schopnosti reagovat na živelné pohromy, jako byl hurikán Maria v roce 2017. Místní média rovněž zdůraznila, že zřízení velení umožní investovat ročně 285 milionů dolarů do portorické ekonomiky.


    „Nepochybuji o tom, že je na pořadu dne americké armády, aby Portoričané, kteří umí španělsky, se zúčastnili v případě nutnosti agrese proti Venezuele," podotkla Sonia Santiago Hernándezová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑