• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    TV Takač se oháněl při debatě s Filipem o restitucích trvzením Bendy

    14-12-2018 První Zprávy 67 488 slov zprávy
     

    14. prosince 2020 - 08:24



    V pořadu Interview ČT24 Filip prohlásil, že stát v minulosti zdanil i výsluhy vyplácené policistům, vojákům nebo hasičům. Místopředseda Sněmovny rovněž uvedl, že se kolem  majetku církví mohly stát v minulém století křivdy, jenže k nespravedlnostem dochází i nyní při vyplácení restitučních nároků.



    Proto, aby došlo k zdanění náhrad církvím, uvedl Filip i jiné případy, kdy se tak při výplatách náhrad stalo nebo děje.



    "Když rozbijete auto, tak pojistku, kterou si platíte, zdaníte. Výplata z pojistky je váš příjem a ten se zdaňuje,“ řekl v televizním rozhovoru Filip, který z toho vyvodil, že  tato logika by se měla uplatnit i na náhrady, které dostávají církve od státu za nevydaný majetek.

    "Náhrada se daní, to není nic nenormálního. Proč má mít někdo nezdaněný příjem? To platí i pro náhrady fyzickým osobám. Když se platilo výslužné policii a vojákům, taky je Kalousek zdanil," měl jasno Filip.

    Komunisté nyní usilují o to, aby sněmovna projednala – a přijala – návrh na zdanění těchto náhrad. Podle Filipa se o to KSČM snaží proto, že státu kvůli odkladům unikají příjmy.



    "Samozřejmě to spěchá. Legislativní proces běžně trvá půl roku, v tomto případě je to už rok. Zase se náhrady nezdaní jeden rok. Někomu jde zkrátka o to, aby se prostředky ze státního rozpočtu nedanily."

    Nová pravidla pro vyplácení náhrad chce šéf komunistů prosadit i proto, že se církev vyrovnání domáhá u soudů.



    "Ne že se stáhly žaloby proti státu, ale církve jich podávají ještě více, přestože dostávají za ty majetky finanční náhrady," uvedl Filip. Zdaněním chce dosáhnout toho, že církve své dnes již podané žaloby stáhnou.

    Dalším důvodem, je pak to, že veřejnost podle Filipa  s církevními restitucemi nesouhlasí.



    "Pořád platí, že ten zákon nepřijalo téměř 80 procent obyvatel této země. Sice ho nezrušil ústavní soud, ale lidé ho vnímají jako velkou nespravedlnost vůči svým daním. Za dvě miliardy by přece udělaly státní sociální ústavy více práce, než kdejaká charita," řekl  předseda KSČM.







    Předseda KSČM se sám  v minulosti církevními restitucemi zabýval jako advokát a některé případy  zná ze své praxe.


    "Vezměte si osmdesátiletou paní u lipenského jezera v domě na pozemku, který se má teď vrátit církvi. Myslíte, že když dostane žalobu, aby vydala ten pozemek pod domem státu, aby ho církev mohla získat, že se cítí komfortně? Že není poškozená? Že to není křivda na ní? Ta se bude taky cítit poškozená a bude chtít náhradu – a z čeho to bude stát platit?“ zeptal se Vojtěch Filip, který se zmínil rovněž o případu rybářství v Jihočeském kraji, které muselo církvi, jež si podala žalobu u soudu, po soudním rozhodnutí  vydat několik rybníků, které si  v devadesátých letech od státu koupilo.



    K zajímavé situaci došlo poté, co moderátor Takač, když se chtěl opřít o autoritu, citoval poslance Bendu. Filip jej však uzemnil, když řekl, že Bendovo tvrzení nemůže srovnávat s publikovanými trvzeními profesora Pavlíčka k dané situaci.









    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑