• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Moskevská turistická Mekka aneb jak díky Čechům vznikly nejoblíbenější sovětské dorty

    11-12-2018 Sputnik CZ 78 644 slov zprávy
     

    Takže můžete klidně zůstat doma, udělat si čajíček a my vám všechno ukážeme.


    Prohlédnout si videozáznam exkurze, kterou jsme vysílali v přímém přenose, a dozvědět se více, můžete ZDE, v naší skupině na Facebooku


    Co je to vůbec zač


    Ulice Arbat je v centru města, táhne se od Kremlu k řece Moskvě. Ve starobylé době Kreml obléhaly lesy, močály, řeky a rokle a existovalo jen několik cest, kterými mohly projet karavany kupců a vojáci na koních. Jednou z těchto cest byl dnešní Arbat, který se nachází na pískovité půdě, což dodnes připomínají názvy vedlejších uliček, které ve svých názvech zahrnují slovo pesok — česky písek (Spasopeskovskij pereulok — ulička Spasitele a písku, Nikolopeskovskij pereulok — ulička Nikolaje a písku).




    © Sputnik / Vitalij Belousov

    Malíř na Arbatu


    V minulosti byl Arbat významnou dopravní tepnou na Západ. Právě tam, kde končil Arbat, začínala cesta, která vedla ke Smolensku a spojovala Moskvu se západními zeměmi. Právě proto je tu hodně toponym poukazujících na Smolensk: vedle je Smolenské náměstí, ke kterému vede Smolenský bulvár, a na protější straně vozovky najdeme Smolenskou ulici.




    © Sputnik / Ilya Pitalev

    Arbat, graffiti s maršálem Žukovem


    Teď už nikdo přesně neví, co znamená slovo arbat. Existuje několik verzí vysvětlujících jeho původ. Možná, že bylo odvozeno od ruského slova gorbat, totiž hrbatý, což by mohlo poukazovat na hrbolatý terén prostředí. Možná, že bylo odvozeno od tatarského slova arba, totiž vůz. Tuto verzi spojují s Tatary, kteří tu zastavovali.




    © Sputnik / Jevgenij Odinokov

    Krám se suvenýry


    Nejrozšířenější hypotézou je verze, že slovo arbat přišlo z arabštiny od tatarských kupců a má znamenat předměstí.



    Původně se v tomto předměstí usazovali střelci (pěší vojíni zvláštních vojsk v 16. — 17. století), kováři a čeledíni u koní, v 17. století se k nim přidali tesaři, kteří pomáhali s obnovou Moskvy po polské invazi (Poláci se dostali do Moskvy ze západního směru, takže není divu, že právě Arbat byl jednou z nejpoškozenějších moskevských čtvrtí). Ale v první polovině 18. století došlo k velkému požáru, který ulici vážně zasáhl, a bylo rozhodnuto, že Arbat bude rozšířen. Po této události si tuto čtvrť oblíbilo šlechtictvo, téměř každá významná šlechtická rodina tady měla svůj dům. Což není divu, bylo to nádherné místečko nedaleko Kremlu se spoustou zahrad. V polovině 19. století se k nim připojila inteligence, pak kupci, na začátku 20. století i další společenské vrstvy. Ale podrobněji si o tom řekneme dále.


    Inspirace pro Bulgakova


    Naši procházku začneme místem, které dříve znal každý Moskvan.


    Před říjnovou revolucí se tady nacházela luxusní restaurace a obchody Smolenského trhu, v roce 1928 tady vznikla první podoba této budovy ve stylu konstruktivizmu, kterou ve 30. letech přestavěli. Zatímco v horních patrech byly obytné prostory, kde v jednom bytě žilo několik rodin, v přízemí se nalézal přepychový obchod.









    Посмотреть эту публикацию в Instagram




    В двадцатые годы в Москве стали открывать большие Продмаги. Один из них был открыт в 1928г. на Смоленской площади в этом здании, но потом преобразован в магазин системы Торгсин — от сокращенного "Торговля с иностранцами". Это была весьма своеобразная коммерческая схема по "абсолютно честному отъему денег у граждан". Помимо снабжения иностранцев качественными товарами, смысл ее заключался в следующем. В то тяжелое время нехватки самых насущных предметов быта и продуктов питания у советских людей была совершенно легальная возможность, не вступая в конфликт с НКВД, существенно улучшить свое материальное благополучие. Если у вас оставались нажитые в прошлом драгоценности или валюта, вы могли их обменять на всяческие товары, которые в обычные магазины не поступали. При том, что вне этой схемы обращение драгметаллов и валюты было незаконным. Ценности, полученные от граждан через Торгсин, шли на индустриализацию страны — на них были построены такие гигантские предприятия, как Нижегородский (ГАЗ) и Московский (ЗИС) автомобильные заводы, Харьковский и Сталинградский тракторные заводы, Магнитогорский металлургический комбинат (Магнитка), и многие другие. В общей сложности из населения было выкачано около 80 миллиардов рублей. Система Торгсин прекратила свое существование в 1936 г. за ненадобностью, а в этом здании на Смоленской площади открылся Гастроном №2.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj