• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poučenie z komunálnych volieb

    11-12-2018 Zem & Vek 54 382 slov zprávy
     

    Komunálne voľby, ktoré sa konali 10. novembra, mali potvrdiť alebo vyvrátiť súčasné politické trendy. V skutočnosti komunálne voľby žiadne trendy nepotvrdili – a ak, tak len to, že ľudia súčasnému systému politických strán už nadobro neveria. SMER celkom jednoznačne nedosiahol svoje dno, no trpí akútnym nedostatkom osobností, ktoré sú schopné uspieť vo väčších stredných mestách. Dokonca prvýkrát, odkedy táto strana existuje, úplne vypustila voľby v hlavnom meste, čím prehrala, takpovediac, kontumačne. Čistý masaker boli aj voľby do zastupiteľstva hlavného mesta, kde v podstate úplne vymizla. Na mesto sa nedostali ani takí známi kandidáti ako Milan Ftáčnik, Martin Borguľa či Vladimír Bajan. Paradoxne však prehra SMERu neznamenala automaticky výhru pravicovej opozície.


    Pri širokej pravicovej koalícii sme znova neznamenali takzvaný Drobov efekt. Ján Mrva založil svoju stratégiu na tom, že poslušné stranícke stádo zvolí v Bratislave kohokoľvek, ak za ním budú stáť tie správne strany. To platilo pri župných voľbách, v ktorých Juraj Droba napriek tomu, že vo všetkých prieskumoch vystupoval na štvrtom až piatom mieste, nakoniec zvíťazil. Ján Mrva však nie.


    Víťazom sa nakoniec stal Matúš Vallo, rockový hudobník a architekt, miláčik bratislavskej kaviarne, ktorý do kampane nalial suverénne najviac prostriedkov. Treba však zdôrazniť, že na rozdiel od takého Václava Miku, Vallova kandidatúra nebola chvíľkovým rozmarom rozmaznanej celebrity, ktorá sa nemá čím baviť. Ako architekt sa už dlho vyjadroval k rôznym urbanistickým koncepciám Bratislavy. Svoje ťaženie na post primátora začal pred viac ako dvoma rokmi, a to veľmi premyslene a systematicky. Vytvoril takzvaný Team Vallo – skupinu odborníkov, ktorí svoje predstavy o Bratislave jasne sformulovali a vypracovali obsiahlu informačnú knihu. Na prvý pohľad sa teda javil ako odborne najerudovanejší. Túto skutočnosť využili, či dokonca zneužili rodiace sa nové strany, konkrétne Progresívne Slovensko či Spolu – občianska demokracia s cieľom prihriať si polievočku na jeho prípadnom úspechu. Bolo skutočne tristné pozerať sa na vyškereného Ivana Štefunka a Miroslava Beblavého, ako si privlastňujú Vallov úspech. Paradoxne, práve podpora týchto strán – rovnako ako podpora iniciatívy Za slušné Slovensko, bola pre väčšinu ľudí z môjho okolia argumentom, prečo Valla nakoniec nevoliť.



    Autor: Roman Michelko



    Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-december-2019





    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑