• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Američanka si vypláchla nos vodou a nakazila se mozek požírající amébou

    9-12-2018 Sputnik CZ 130 253 slov zprávy
     

    Obyvatelka amerického Seattlu, stát Washington, se ocitla v nemocnici začátkem tohoto roku po záchvatu. Lékaři jí udělali počítačovou tomografii mozku a mysleli si, že žena má nádor. Ale později se ukázalo, že se lékaři spletli. „Když jsem operoval tuto pacientku, uviděl, že se část jejího mozku o velikosti golfového míčku změnila na krvavou kaši," uvedl neurochirurg Charles Cobbs. „Všude byly měňavky. Plazily se a jedly buňky mozku. Neměl jsem ponětí, co se děje," dodal.



    Analýza mozkové látky ukázala, že pacientka, které bylo 69 let, se infikovala velmi řídkou a smrtelně nebezpečnou chorobou, konkrétně granulomatózní amébickou encefalitidou, kterou působí améba typu Balamuthia mandrillaris.

    Lékařům se nepodařilo ženu zachránit, brzy zemřela. Dlouhou dobu se lékaři snažili pochopit, jakým způsobem se nemocná mohla nakazit. Nakonec došli k závěru, že si žena vypláchla nosní dutinu vodou z kohoutku, ve které byla améba. Na nosu se u ní potom objevilo podráždění, později se améby krví přesuly do mozku.


    „To je natolik vzácná nemoc, že nikoho nenapadne, že podráždění nosu může být nějak spojeno s mozkem," oznámil jeden z autorů výzkumu Keenan Piper.


    Lékaři vyzvali, aby lidé k vyplachování nosní dutiny používali jen sterilní, destilovanou nebo převařenou vodu. Potvrzují, že organismy, které se mohou nacházet ve vodě z kohoutku, zahynou v trávicím ústrojí, ale přežijí v dutině.


    Od roku 2008 do roku 2017 Centrum pro kontrolu a prevence onemocnění v USA zafixovalo pouze tři případy nákazy granulomatózní amébickou encefalitidou. V současnosti neexistují metody léčby této hroby, většina nakažených umírá.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑