• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Tereza Spencerová odhalila strategii Trumpa v zahraniční politice

    6-12-2018 Sputnik CZ 69 577 slov zprávy
     

    „Myslím, že celá ta ‚akce‘ měla především Petru Porošenkovi zvýšit preference před březnovými prezidentskými volbami, v nichž podle očekávání prohraje. Svědčí o tom mimo jiné i reakce ze světa — EU neuvaluje na Rusko další sankce, protože chybí konsensus, Trump sice zrušil oficiální setkání s Putinem v Buenos Aires, ale příčinou byl spíš domácí, americký nátlak v rámci nekončící ‚Russiagate‘. Koneckonců, i při samotném projednávání Porošenkova ‚válečného stavu‘ v kyjevském parlamentu, se o lodích u Kerče moc nemluvilo, poslancům šlo především o to, aby Porošenko nezrušil volby a nezůstal tak u moci napořád.




    Uvidíme, co bude dál, ale máte pravdu, že se vlastně nic moc neděje. Připadá mi kouzelné, když premiér Hrojsman uklidňuje občany, ať si i ve „válečném stavu" žijí klidně dál, jako by se vůbec nic nestalo a celá ta procedura byla jen jakousi operetní záležitostí. A navrch teď Hrojsman ještě tvrdí, že se celý ten „válečný stav" beztak dá zrušit předčasně. Fraška.

    Faktem ale je, že ‚válečný stav‘ platí a teoreticky se všemi průvodními možnostmi omezovat platnost ústavy, a to na měsíc. Bude zajímavé sledovat, co během něho Porošenko ještě vymyslí, protože se zatím zdá, že vůbec ničeho nedosáhl — volby budou, Západ mu žádnou hmatatelnou podporu neposkytuje, prostě nic. Podle mého něco udělat musí, protože přece neprosadil ‚válečný stav‘ jen tak pro nic za nic. Jako plácnutí do vody. To by byl už vážně vrchol trapnosti. I když, americké námořnictvo teď žádá své ministerstvo zahraničí, aby mu s Turky dojednalo vstup do Černého moře, prý kvůli ‚ruským akcím proti Ukrajině‘. Takže něco se přece jen děje…" uvedla Spencerová na otázku o incidentu v Kerčském průlivu.


    Další otázka se týkala výroční zprávy, kterou přinesla Bezpečnostní informační služba. Ve které mimo jiné uvádí, že „dezinformační weby" sice z drtivé většiny nejsou placeny Ruskem a jejich provozovatelé skutečně upřímně nemají rádi EU a NATO a „dezinformují" jaksi ze svobodného přesvědčení, ale zároveň tím Rusku pomáhají, jelikož vytvářejí „kouřovou clonu" pro další ruské aktivity. A co poradit českým politikům, kteří prý lehkovážně chodí na rauty na ruskou ambasádu?


    „Chodit, nebo nechodit na ruskou ambasádu? Nevím, nemám s tím žádnou zkušenost, ale osobně bych zbytečně nemluvila ani na ambasádě americké, protože z pohledu Washingtonu jsme jako Evropská unie už taky jasný nepřítel, a tak by bylo asi hodně hloupé pouštět si pusu na špacír i tam. Ale jinak, upřímně řečeno, mě zpráva BIS až tak nepřekvapila, protože tak nějak počítám s tím, že v každé správné zemi, která stojí aspoň za něco, jsou cizí agenti a zkoušejí nějaké své pikle. Země, o kterou se cizí špionáž nezajímá, musí být fakt na odpis a nechtěla bych v takové žít," říká novinářka.




    Na otázku zřízení komise, kterou chtějí vytvořit strany TOP 09, KDU-ČSL a STAN, jež by se zabývala nepřátelským vlivem Ruska a Číny na náš politický systém, Spencerová uvedla, že by tento návrh nepodpořila, protože od toho v Česku máme profesionální tajné služby. „Při představě, jak budou některé osobnosti z vámi vyjmenovaných stran koumat nad něčím, čemu sice moc nerozumějí, ale zato z toho budou chtít o to hlasitěji vytřískat nějaké politické body, je trapná už dopředu. Tím spíš, že oni „třískají" politické body už nějakou dobu, jedou důsledně monotematicky, bez jakéhokoli programu, jen s kritikou, a ratingy jim neustále klesají. Představa, že budou zkoušet znovu své neúspěšné postupy v naději, že opakování omylů nakonec povede k úspěchu, je vcelku zábavná…" uvedla na závěr Tereza Spencerová pro ParlamentniListy.cz.
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑