• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Vyhráli jsme bitvu, ale rozhodně ne válku.“ Hamza o biatlonu v Rusku

    5-12-2018 Sputnik CZ 125 521 slov zprávy
     

    Policejní razie ukázala, že prezident IBU Anders Besseberg a generální sekretářka Nicole Reschová si za krytí ruského dopingu „vydělali" 300 tisíc dolarů (6,8 milionu korun), o dalších benefitech jako prostitutky nemluvě.


    Poměry ve světovém biatlonu se ale zcela změnily, Hamza se dostal do vedení IBU a stal se jejím místopředsedou.


    „Všichni byli proti nám, za nás se postavili jen Američané a Francouzi, nemohli jsme nic změnit. Někteří ruští funkcionáři nám vyhrožovali, a to včetně mé rodiny, chtěli nás umlčet. Bylo to velmi náročné období, ale jsem rád, že jsme se nedali a teď jsme spolu s dalšími odpůrci tehdejšího počínání ve vedení světového biatlonu," uvedl Hamza v rozhovoru pro Lidové noviny.



    Šéf Českého svazu biatlonu uvedl, že za ty tři měsíce bylo zrušeno spoustu papalášských míst, které byly nadbytečné. Do vedení se také dostal i zástupce samotných sportovců. Hamza říká, že vliv Ruska v biatlonu je nyní minimální, když jim Besseberg šel tak dlouho na ruku a všechny problémy jejich sportovců zametal pod koberec, nové vedení však nechce situaci řešit tím, že by se někomu mstilo. Naopak se snaží o dialog. Což je podle místopředsedy IBU ta největší změna, protože za posledních osm let ve svazu všechno řídili prakticky jen tři lidi a ostatní na svazu byli pouhými figurkami, se kterými Besseberg a spol. hýbali.

    Cíl ve vedení světového biatlonu


    „Chceme, aby byl dialog nejen v samotném vedení svazu, ale mezi všemi členy biatlonu. Před čtrnácti dny jsme proto jeli do Ruska, kde jsme jednali s jeho novým vedením v čele s Vladimirem Dračevem. Ano, jednání to samozřejmě nebyla jednoduchá, protože v mentalitě Rusů je si silou vynucovat své pozice, ale mám z něj i přes silnou ruskou kliku dobrý pocit. Jednali jsme o určitém kompromisu, co se týká sankcí pro ruské sportovce. Rusy totiž v biatlonu potřebujeme, ale čisté. Myslím, že jsme si tímto jednáním získali u všech zemí respekt," říká Hamza.



    Nové vedení světového biatlonu podle Hamzy nechce pořádat žádný hon na čarodějnice, Rusové mají šanci jako kdokoliv jiný, pokud se úplně očistí od tehdejších praktik. „Vyhráli jsme bitvu, ale rozhodně ne válku, problémy s dopingem rozhodně neskončí, ale ten boj nad ním začínáme vyhrávat."

    Stav a budoucnost českého biatlonu


    „Jsme teď nahoře, ale uvědomujeme si, že časem určitě přijdou horší chvíle. My ale děláme všechno pro to, aby tu dobré časy byly dál. Většinu peněz, které jsme získali, dáváme do mládeže a věřím, že se nám to časem vrátí," říká šéf Českého svazu biatlonu.


    O budoucnost se Hamza také nebojí, v ČR je velký potenciál. Adam Václavík i Markéta Davidová mají velký talent, mají velké předpoklady se stát absolutní špičkou. Měli by zacelit díru, až odejde úspěšná generace kolem Veroniky Vítkové, Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce, u nichž není jisté, jestli se zúčastní další olympiády za tři roky v Pekingu.


    Nová biatlonová sezóna začala o víkendu ve slovinské Pokljuce mixem dvojic a smíšenou štafetou. Dvojice Eva Puskarčíková a Michal Šlesingr obsadila desáté místo a kvartet Veronika Vítková, Markéta Davidová, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář skončil dokonce až 14.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑