• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Špióni, špióni, všude samí špióni… Názor

    4-12-2018 Sputnik CZ 36 861 slov zprávy
     

    „Především bych chtěl říct, že celá ta kauza ruských špionů je zpolitizovaná," říká v rozhovoru pro Sputnik politolog a občanský aktivista Jan Miklas. Tuto kauzu otevřeli politici, kteří propagují rusofobii. Takže už z tohoto důvodu to nemůže být objektivní a racionální, dodal.


    Miklas: Já se teď dostanu k tomu, o čem jste mluvil, že vlastně BIS nemá žádné důkazy o tom, že by tady nějak fungovaly ruské zpravodajské služby. To je přesně to, co se týká té otázky, že všichni, kteří o tom píšou, se pohybují v rovině spekulací. Všechno jsou to vlastně spekulace. Není to podložené realitou, protože jediní, kdo můžou vidět zprávy BIS, jsou prezident a premiér, jinak nikdo jiný. Takže se vlastně můžeme ptát, jak to ví ti lidé, kteří o tom píšou, odkud to ví, když k těm zprávám BIS nemají přístup. Z tohoto důvodu už je vidět, že se pohybují na rovině spekulací. A přitom se o tom u nás už vydávají knihy, jako příklad mohu uvést Ondřeje Kundru, který tady píše o rejdech ruských špionů atd. Ale on vlastně nepíše nic nového, jsou to všechno jenom přežvýkané a nepotvrzené zprávy.



    Tady se upozorňuje na to, že je to Rusko a Čína, kdo tu vedou tyto špionské aktivity. Ale vůbec se neupozorňuje například na Spojené státy, přitom tady byla taková zajímavá kauza, iniciativa rekonstrukce státu, kterou otevřelo hnutí ANO a premiér Babiš. Vlastně se to týkalo toho, že pan Babiš a ANO chtěli rekonstrukcí státu ovlivnit soudnictví, justici a vnitřní státní struktury. Je zajímavé, že tuto iniciativu podporovalo americké velvyslanectví v čele s bývalým velvyslancem Schapirem, a že jako poradci v této rekonstrukci vystupovali američtí odborníci. Podle mého názoru se jedná o příklad typické špionáže a přitom je to realita. Na druhou stranu, když mluvíme o ruské špionáži, tak tam se jen neurčitě mluví o nějakých dezinformačních webech. To jsou tedy weby, které údajně šíří dezinformace a má je přitom řídit a podporovat Rusko. Ale tady také není jediný důkaz, že by tyto takzvané dezinformační weby řídilo Rusko. Já osobně si myslím, že v případě dezinformačních webů je to soukromá iniciativa jejich majitelů, kteří prostě mají určitou politickou motivaci, například tažení proti islámu. A že do toho komponují Rusko, tak to je prostě jejich věc. Že tam chybně vidí pozici Ruska, to neznamená, že je podporuje a řídí Rusko, protože o tom také neexistuje žádný důkaz.

    Ale v tomto případě jde o výroční zprávu BIS, to je oficiální dokument.


    Ano, tím lépe! Pokud BIS ve výroční zprávě píše, že tam nejsou potvrzené žádné iniciativy ruských špionů v Česku, tak proč o nich pak ti novináři a politici mluví. Znovu říkám, že je to jen účelová, mediálně zpolitizovaná kauza, která je určená na strašení lidí v České republice a umělé vyvolání a rozdmýchání rusofobie.


    Ve zprávě BIS se uvádí, že firmy, které tajně vlastní Rusové, se často účastní českých tenderů, že je to pole pro korupci. Ale veškeré nabídky, kterých se společnosti účastní, by teoreticky měly být otevřené a měly by být pečlivě kontrolovány českými orgány. Jaká je tam možnost pro korupci?



    Možnost pro korupci samozřejmě záleží na tom, jak se k tomu ty české orgány postaví. Samozřejmě by všechny firmy, včetně ruských, amerických, čínských, měly být kontrolovány, aby tam nedocházelo ke korupci. Ale zase se dostáváme k tomu dvojímu metru, že se tady stále mluví o korupci ruských firem, ale vůbec se nemluví o tom, že se rovněž na premiéra Babiše snaží tlačit Westinghouse a tyhle firmy. Tam je také prostor pro korupci.

    Jaké škody může podle vás způsobit tato špionážní mánie ekonomickým vztahům mezi Ruskem a Českou republikou?


    Já si myslím, že ty škody nemohou být velké. Už z toho důvodu, že si myslím, že ruské vedení si tam dobře uvědomuje, že ti, co tady rozdmýchávají rusofobii, nejsou reprezentativní vzorek politiků ani populace. Vezměte si třeba prezidenta Zemana, který má k Rusku velmi pozitivní vztah. To je celkem významná figura, která je v Rusku zřetelná. Myslím si, že je zřetelnější než ti, kteří rozdmýchávají rusofobii. Takže si myslím, že to velké škody napáchat nemůže. Pak je ovšem druhá věc. Nedávná snaha Ministerstva zahraničí ČR a ministra Petříčka, který by chtěl snižovat počty zaměstnanců na údajně naddimenzované ruské ambasádě. Já bych k tomu řekl, že je to rovněž politika a že je to naprosto zbytečné. Právě tímto krokem by ministr Petříček mohl nepřímo zkazit vztahy Ruska a Česka, případně udělat komplikace na diplomatické úrovni, že by například následovalo reciproční vypovězení českých diplomatů z Ruska. Proto si myslím, že tato iniciativa ministra zahraničí Petříčka je zcela zbytečná.


    To se ale týká i velkého počtu aut…


    Myslím si, že velký počet aut je zcela zanedbatelná otázka. Je zbytečné se zabývat tím, jaké velvyslanectví bude mít jaký počet aut. Je vůbec směšné, že se někdo tímto zabývá. Ale zpět k otázce počtu ruských diplomatů. Pokud si tedy Ministerstvo zahraničí ČR myslí, že jich je příliš mnoho, tak ať se obrátí na ruskou stranu a začnou o tom konstruktivně jednat. Vyjasní si třeba body, které jim vadí a podobně. Ale ať z toho nedělají politiku. Oni z toho dělají politiku. „My teď budeme tyto pracovníky ambasády vyhošťovat, protože jsou to špioni." Tohle jenom vede k diplomatickému skandálu a prohlubování napětí, které je naprosto zbytečné. Vše se dá řešit úplně jinou a konstruktivní cestou, nikoliv cestou účelové rusofobie.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑