• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    G20: proč bylo přijato nejkratší komuniké summitu v dějinách

    3-12-2018 Sputnik CZ 105 582 slov zprávy
     

    Zatímco dříve se závěrečná prohlášení podobných setkání přijímala málem automaticky, bez poskvrnky, neboť názory nejvyšších představitelů jednotlivých států na nejaktuálnější problémy lidstva byly jednotné, nyní je každé komuniké vytvářeno těžce a občas není vytvořeno vůbec (jako to bylo s posledním summitem APEC). Často to samozřejmě souvisí s blokujícím stanoviskem Donalda Trumpa, ale vzpomeňme si na bolestivé pře o finální znění komuniké červnového summitu představitelů EU, věnovaného migraci. Žádný Trump tam tehdy v Bruselu samozřejmě nebyl, ale evropští prezidenti své společné prohlášení podepisovali až na poslední chvíli, div ne „na koleně".



    Dohady o finální znění komuniké letošního summitu G20 byly stejně bolestné. Ačkoliv v posledních minutách před setkáním nejvyšších státních představitelů bylo dosaženo určitého konsensu ohledně závěrečného textu, účastníci jednání si nebyli jisti, že kompromisu je dosaženo definitivně.

    Nakonec bylo přijato nejspíše nejkratší komuniké v dějinách G20. Například v roce 2016 poslední summit Obamova období vytvořil dokument obsahující více než 7 tisíc slov, loni, už za Trumpa, komuniké „dvacítky" tvořilo 5,4 tisíc slov a letošní prohlášení představitelů G20 obsahovalo pouze něco málo přes 3 tisíce slov.


    Velmi ukázkově byly transformovány body týkající se problému změny klimatu (jedno z hlavních témat sjednocujících G20). Dříve tomu byly věnovány jednotlivé dokumenty a body komuniké s podrobným seznamem možných opatření a akcí.


    Teď se světoví vůdci museli omezit na krátké konstatování: „pokračujeme v hledání řešení klimatických změn a současně prosazujeme trvalý rozvoj a ekonomický růst". Dodatečně bylo třeba zařadit bod o zvláštním stanovisku USA ohledně Pařížské dohody o boji proti klimatickým změnám. Ačkoliv to vypadá divně, nazvali to společným stanoviskem.


    Nejdůležitějším znakem změn tendencí uvnitř „dvacítky" je definitivní zmizení z finálních dokumentů slova „protekcionismus". Toto sdružení bylo původně vytvořeno s cílem boje proti protekcionismu a před objevením se Trumpa se v každém prohlášení G20 určitě nacházely výzvy k rozhodnému boji proti tomuto jevu ve světovém obchodu. Nyní se však USA svlékly z kůže, aby byl odstraněn tento termín, stejně jako každé jiné odsouzení sankční politiky, na čemž trvalo nejen Rusko. Kompromisem (jestli je to možné nazvat kompromisem) byla jednorázová zmínka o Světové obchodní organizaci. Zatímco „před Trumpem" byla WTO zmiňována v závěrečných dokumentech desetkrát, s neustálým zdůrazňováním důležité role této struktury ve světové ekonomice, tak teď představitelé „dvacítky" pouze stručně zapsali: „Podporujeme nutnou reformu WTO ke zlepšení jejího fungování." A to je vlastně všechno.



    Světové trhy samozřejmě sledovaly výsledky jednání mezi prezidenty USA a Číny mnohem pozorněji než dohadování kolem formulací společného komuniké summitu. Vzhledem k tomu, že zavedení zlodějských tarifů na čínské zboží, které se Trump chystá zavést už od 1. ledna, by vedlo k prudkému poklesu světového obchodu (figurovaly výpočty, podle nichž by to způsobilo snížení celosvětového HDP o jedno až dvě procenta), sázky byly velmi vysoké.

    Zvláště se to odráželo na chování čínské delegace, jejíž členové vypadali až do chvíle slavnostního oběda velmi napjatě, téměř vytočeně. Při rozhovoru s nimi se zdálo, že v případě neúspěšného jednání Trumpa a Si Ťin-pchinga světová válka začne okamžitě.


    Dokážete si představit, jak se uvolnili, když uslyšeli o tříměsíčním příměří mezi USA a Čínou. Jedním z bonusů pro účastníky summitu byla možnost neomezené bezplatné degustace skvělých argentinských vín. Zdálo se mi, že po této zprávě u automatů s vínem byli pouze čínští účastníci.


    Ať se na podobná setkání díváme jakkoliv, stala se základnou pro mnohé dvoustranné dohody (například Rusko uzavřelo takovou dohodu s Argentinou a Vladimir Putin uzavřel důležitou dohodu s Recepem Tayyipem Erdoğanem ohledně Idlibu). Nehledě na velkou skepsi ohledně budoucnosti G20, stěží se bude někdo chtít vzdát možnosti využití této základny, která vyhovuje všem.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑