• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovensko riskuje, že naštve EU. Řeč je o energetice

    3-12-2018 Sputnik CZ 45 281 slov zprávy
     

    Tuto studii na podnět asociace vypracoval Slovenský výbor Světové energetické rady (WEC).


    S takovou informací přišel slovenský informační portál sme.sk.


    Chybí plán


    Nejlevnějším zdrojem elektřiny jsou podle SAPI v současné době sluneční a větrné elektrárny, které jsou pod paritou tržní ceny.



    OZE se dají připojit do soustavy s dodatečnými technickými úpravami soustavy a přetrvávání tzv. stopstavu nemá technické opodstatnění. Z hlediska mezinárodních závazků Slovenska by v tomto případě mělo být připojování OZE prioritou.

    Navzdory této skutečnosti chybí České republice ke splnění závazků vůči EU až 640 GWh zelené elektřiny a plán, jak toho dosáhnout.


    Podle SAPI na Slovensku chybí velké množství elektřiny vyrobené z OZE a Ministerstvo hospodářství SR stále nemá jasno v tom, co chce podporovat.


    Podle asociace Ministerstvo hospodářství používá zastaralé scénáře vývoje a spotřeby.


    Veřejné instituce nezveřejnily žádné vyhodnocení situace a potenciálu OZE, a proto se SAPI jako soukromá asociace rozhodla, že si nechá vypracovat odbornou studii odborníky.


    Plány ohledně větrných elektráren se nenaplnily


    Zajímavým zjištěním je, že národní akční plán rozvoje OZE z roku 2010 ohledně větrných elektráren se nenaplnil, zatímco plánovaná kapacita fotovoltaických elektráren byla překročena prakticky o polovinu.


    Slovensku však přitom stále chybí mnoho elektřiny z OZE.


    „Řada zemí si stanovuje ambiciózní plány k dosažení podílu OZE na spotřebě až do výše 100 procent, a to již do roku 2030, případně roku 2040," podotkl Juraj Kubica, sekretář WEC a hlavní autor studie.


    „Připojitelná kapacita nových zdrojů do elektrizační soustavy je v současnosti výrazně omezena striktními požadavky," zdůraznil Kubica.


    Kubica se dále domnívá, že technickými opatřeními na inteligentní řízení distribuční soustavy (tzv. Smart grid) a změnou tarifní struktury lze odblokovat významnou kapacitu na připojování nových zdrojů energie do distribučních soustav.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑