• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Izraelský software dokáže odhalit falešnou identitu migrantů v Německu. Využije ho i ČR?

    2-12-2018 Sputnik CZ 105 413 slov zprávy
     

    O této praktické softwarové novince informoval portál lidovenoviny.cz.


    Společnost IntuView založila svou technologii na lingvistické analýze dat ze sociálních sítí. Podle portálu byl tento software již úspěšně vyzkoušen v Německu. A společnost cílí také na české klienty. Jedna z deseti jazykových verzí je ve zkušebním režimu totiž v češtině.


    Základ této výjimečné a velmi žádané technologie vysvětluje ředitel společnosti IntuView, Šmuel Bar, následovně: „Jména, zvláště ta arabská, jsou často spojena s určitým regionem. Jestli se představíte jako Ahmad Muhammad a budete tvrdit, že jste Syřan, náš software vás vyhodnotí jako nedůvěryhodného, protože v Sýrii se používají i prostřední jména po otci."



    Podle loňské zprávy české rozvědky jsou smyšlené údaje migrantů běžnou praxí jak v Česku, tak i v ostatních zemích západní Evropy.
    Ředitel společnosti IntuView Šmuel Bar, který je povoláním historik, využil své praktické zkušenosti z práce v diplomatických službách a ve vojenské rozvědce. Díky spojení lingvistiky, která je jeho koníčkem, a profesionálních znalostí vyvinul software na špičce několika zdánlivě odlišných oborů.

    Pozoruhodné výsledky programu v Německu


    „Nezajímáme se o data jako taková, ale o významy a souvislosti, které jsou v pozadí," tvrdí Bar. IntuView prošlo náročným testem v sousedním Německu, kde Izraelci zkoumali jména poskytnutá Spolkovým úřadem pro migraci a uprchlíky (BAMF). „Zjistili jsme, že 70 procent jmen nesedí a v něčem vykazuje nesrovnalosti," okomentoval výsledky praktické zkoušky šéf Šmuel Bar.



    Kromě jmen tento pokrokový software pracuje také s klíčovými slovy, analyzuje jejich výskyt a názory uživatelů sociálních sítí, kteří s nimi tato jednotlivá slova spojují. Na základě této analýzy tak vzniká jakási mentální mapa pro určitou skupinu lidí. Podle ředitele IntuView nejsou běžně dostupné technologie pro takovou analýzu souvislostí vhodné a ani dostačující.

    „Můžete samozřejmě použít také automatický překladač nebo internetový vyhledávač, to ale nejsou nástroje pro 21. století. Ani ten sebelepší překladač vám neumí říct, s jakými emocemi se třeba v diskusích na internetu pracuje. Náš nástroj to umí," dodal Bar, jehož firma své know-how úspěšně prodává po světě.


    Mezi klienty izraelské softwarové společnosti patří například Saúdská Arábie, která oficiálně bojkotuje obchod s Izraelem. Řadí se sem také Nizozemsko a Česko, kde tento program používá společnost Oracle. Ministerstvo vnitra zabývající se azylovou a migrační problematikou prozatím žádný specializovaný software na posouzení žádostí o azyl nepoužívá.Nicméně ministr vnitra Jan Hamáček Lidovým novinám prozradil, že je zde určitý zájem o tuto technologii: „Rádi se s izraelskou technologií seznámíme a posoudíme, nakolik by byla vhodná pro české prostředí."


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑