• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    SLOBODU SLOVA BUDE ZREJME POTREBNÉ CHRÁNIŤ PRED SAMOTNÝMI NOVINÁRMI

    2-12-2018 Zem & Vek 77 342 slov zprávy
     

    S takouto tézou vystúpil v utorok na tlačovej konferencii „Braňte svobodu slova“ známy český mediálny analytik Petr Žantovský a, myslím, že súčasná úroveň verejnej diskusie na Slovensku či v Česku sa nedá vystihnúť lepšie.


    Mainstreamové médiá vo svojej fanatickej poľovačke na náckov, komunistov, ľavičiarov, antisemitov, konšpirátorov, ruských agentov, šarlatánov – jednoducho každého, kto má iný názor ako liberálno-kaviarenská sektička – zachádzajú tak ďaleko, že defromujú verejnú diskusiu.


    Ja som priblížil situáciu na Slovensku, ktorú zhrniem do troch téz:


    – MAINSTREAM BOJUJE PROTI ALTERNATÍVE pod pláštikom nejakého vyššieho cieľa. Čo nám však uniká je fakt, že tento boj je zároveň bojom konkurenčným s ekonomickými cieľmi. Napríklad vlajková loď slovenského mainstreamu Denník N má predajnosť na úrovni 2,2%, čo je menej ako východoslovenský Korzár. Hlavné správy sa pred niekoľkými mesiacmi ocitli na 5. mieste v rebríčku dôveryhodnosti médií. Nech mi preto nikto nehovorí, že projekty ako konspiratori.sk, ktoré si kladú za cieľ odrezať médiá názorovo nekompatibilné s mainstreamom od príjmov z reklamy, nie sú motivované aj ekonomickými cieľmi.


    – DISKVALIFIKÁCIA KOHOKOĽVEK, kto je ochotný spolupracovať s nemainstreamovými médiami. Toto je na Slovensku už bežnou vecou – Čarnogurský je podľa Denníka N verejným nepriateľom, a preto by mal mať zakázaný vstup do médií. Keď sa Chmelár zamestná na Policajnej akadémii, vedenie univerzity začnú bombardovať redaktori Denníka N, že koho si to dovolili zamestnať. Pri proteste časti spravodajcov z RTVS na čele s Kovačič-Hanzelovou sa len tak pomimo dozvieme, že redaktori majú nepísaný čierny zoznam expertov, ktorým zámerne nedávajú priestor. Napr. Františkovi Škvrndovi. Výsledok? Keď sa na Univerzite Komenského diskutuje o zrušení Mečiarových amnestií, tak organizátori majú problém zohnať niekoho, kto by upozornil na problémy vyplývajúce zo zrušenia amnestií. Nie preto, že takýchto odborníkov by bolo málo, ale preto, že sa boja virtuálneho lynču zo strany médií.


    – DVOJAKÝ METER V ZAHRANIČNEJ I DOMÁCEJ POLITIKE. Tu budem stručný. keď ruské lietadlo letí popri hraniciach NATO je to agresívny krok. Keď si americké stíhačky polietavajú nad Čiernym morom je to pokojný prieskum prerušený ruským letectvom.
    Dvojaký prístup k prezidentovi a jeho oponentom snáď ani netreba demonštrovať na príklade.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑