• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci zjistili, jaké potraviny způsobují rakovinu

    1-12-2018 Sputnik CZ 94 742 slov zprávy
     

    Sladká smrt


    „Cukr a umělá sladidla jsou na prvním místě v seznamu nebezpečných potravin. Nadměrné užívání rafinovaného cukru může způsobit chronické onemocnění endokrinního a kardiovaskulárního systému, ale také obezitu. Umělá sladidla, potravinářská barviva a také nápoje a potraviny, které je obsahují, jsou velmi toxické. Pronikají do organismu přes sliznici hrtanu a jícnu, a kromě obezity mohou vyvolat i růst zhoubných buněk. Nadměrná konzumace škodlivých potravin může vést také ke vzniku rakoviny hrtanu, jícnu, žaludku a jiných orgánů a systémů," prozradila Sputniku Natalja Sukorcevová, onkoložka a vedoucí chirurgického oddělení kombinované léčby na Klinice klastrové onkologie první Sechenovy univerzity.



    Cukr je nebezpečný také proto, že napomáhá velmi rychlému růstu zhoubných nádorů, tvrdí belgičtí vědci. Rakovinové buňky se rozmnožují díky velmi rychlé glykolýze (proces štěpení molekul glykózy bez účasti kyslíku). Jeho rychlost může být v nádorových buňkách až 200x větší než v normálních tkáních. Vedlejší produkt super rychlé glykolýzy, fruktóza-1,6-bisfosfát, může aktivovat zvláštní proteiny produkované geny RAS. Ty zase vyvolávají další růst zhoubného nádoru. A tím vzniká začarovaný „cukrový" kruh.

    Podle výzkumu, který měla na starosti mezinárodní skupina vědců, může nadměrná konzumace cukru způsobit také rakovinu konečníku, prsou a močového měchýře. Zároveň ale dokáže chránit před gliomem — jedním z nerozšířenějších druhů rakoviny mozku a míchy. Biologové analyzovali údaje asi jednoho milionu lidí a zjistili, že nízká koncentrace cukru v krvi a tkáních mozku je statisticky spojena s velkou pravděpodobností vývoje zhoubného nádoru nervové tkáně.


    Nebezpečný salám


    Koncem roku 2015 Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) uznala salám a výrobky ze zpracovaného masa za potraviny s prokázanou karcinogenní aktivitou. Podle závěrů IARC by mohla jejich pravidelná spotřeba vést k vývoji kolorektálního karcinomu. Dokonce i 50 gramů zpracovaného masa denně zvyšuje nebezpečí vzniku onkologického onemocnění o 18 %.


    „Polotovary, uzenářské výrobky a šunka obsahují nebezpečné konzervanty, velké množství soli a různé chemikálie. A proto když máte ke snídani, obědu a večeři podobné potraviny, můžete dostat rakovinu tlustého střeva," vysvětlila Natalja Sukorcevová.



    Kromě toho může záliba v pojídání salámů a vuřtů vést také ke vzniku rakoviny prsu, jak se domnívají vědci z britské Univerzity v Glasgowě. Vědci zkoumali jídelníček více než 270 evropských žen a úroveň onkologických onemocnění. Ukázalo se, že jeden párek týdně zvyšuje nebezpečí vzniku zhoubného nádoru až o 15 %. Nebezpečná je také konzumace velkého množství červeného masa. Místo něj vědci doporučují drůbeží maso nebo rybu.

    Tučné, chutné a škodlivé


    Potraviny s vysokým obsahem tuku napomáhají vzniku agresivních zhoubných nádorů a zvyšují rychlost jejich růstu až 100x. Dokázaly to experimenty na geneticky modifikovaných myších. Američtí vědci zablokovali u hlodavců gen, který kóduje protein Lpcat3 kontrolující syntézu fosfolipidů v buněčných membránách. V důsledku toho se v organismech myší zvýšila hladina cholesterolu. To vedlo k tomu, že se kmenové buňky velmi rychlé rozdělily do tkání střev, což u laboratorních zvířat způsobilo růst zhoubných nádorů.


    K podobným závěrům dospěli také výzkumníci z Massachusettského technologického institutu v USA. Vědci v průběhu několika týdnů krmili myši tučnou stravou. V důsledku toho byl ve střevech hlodavců zaznamenán růst a reprodukce kmenových buněk, což zvyšuje nebezpečí vzniku karcinomu.


    „Systematická konzumace trans-tuků, brambůrek, popcornu a živočišných tuků může skutečně vést ke zvýšené hladině cholesterolu, hypertenzi a obezitě. Také však může vyvolat nevratné buněčné mutace a v důsledku toho vést k vývoji zhoubných nádorů v organismu," potvrdila onkoložka Natalja Sukorcevová.


    Nejdůležitější je správná příprava a úprava potravin



    Podle francouzských a brazilských vědců rakovinu nezpůsobují určité potraviny jako takové, nýbrž způsob jejich přípravy. Příčinou vzniku onkologických onemocnění se často stávají tzv. ultrazpracované potraviny — pečivo a potraviny z rychlého občerstvení, sodovky, kukuřičné lupínky s cukrem, polotovary a masné výrobky. Takové potraviny se vyznačují vysokým obsahem cukru, tuku a soli, ale jsou chudé na vitamíny a vlákninu.

    Vědci zkoumali data více než 100 000 lidí a zjistili, že zvýšená spotřeba ultrazpracovaných potravin o deset procent zvyšuje nebezpečí vývoje onkologických onemocnění až o 12 %. Pokud jde o rakovinu prsu, pak tento ukazatel činí 11 %.


    Odborníci však zdůrazňují, že mechanismy vzniku zhoubných nádorů nebyly ještě důkladně prozkoumány. Onkologické choroby vznikají zpravidla v důsledku spojení několika faktorů — genetických mutací, špatné ekologie, nezdravé stravy a nezdravého způsobu života.


    „Nelze samozřejmě vinit tu či onu potravinu nebo doplněk stravy ze vzniku a vývoje onkologických onemocnění. Naše stravování ale může často být spouštěcím mechanismem vývoje zhoubného nádoru. Strava má být plnohodnotná, rozmanitá, ale i umírněná. To je nezbytné pro normální fungování metabolismu a výživu organismu. Je také třeba vést zdravý způsob života a vzdát se svých zlozvyků. A hlavně nekonzumovat potraviny s prošlou záruční lhůtou," doporučuje Natalja Sukorcevová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑