• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Roček: Svátek hysteriků připadá na 17.listopad (VIDEO)

    16-11-2018 První Zprávy 78 980 slov zprávy
     

    17. listopadu 2018 - 07:20

    V oznámení o akci DSSS uvedla: „Tehdy, v roce 2008, se stovky nacionalistů postavily za slušné občany a proti teroru ze strany nepřizpůsobivých.“



    Ve skutečnosti hodnocení události z roku 2008 je zhruba takovéto: „Tehdy, v roce 2008, přes sto nacionalistů využilo tristní situace v Janově. Chtěli získat mediální slávu tím, že se postavili za slušné občany a proti teroru ze strany nepřizpůsobivých,“ uvádí František Ryba, předseda Rady bytových družstev severočeské oblasti a ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor působícího v okrese Most.



    A dodává: „Tak bych ve zkratce charakterizoval tehdejší situaci. Samozřejmě, že horké hlavy kolem Vandase využily situace. Na druhou stranu lidé z litvínovského Janova říkali: „Konečně se nás někdo zastal a ukáže, že jsme zoufalí. Já jsem byl u toho. Viděl jsem, že lidí z Dělnické strany bylo něco přes sto a zhruba asi pět stovek tzv. normálních lidí, kteří v Litvínově, a zvláště v Janově, žili. Mladí i staří, tátové měli děti posazené na zádech. Šli rozzlobení lidé a celé rodiny. Samozřejmě, že nakonec to dopadlo špatně, protože horké hlavy z Dělnické strany měly zájem na konfrontaci. Zvláště, když druhá strana cikánských a anarchistických aktivistů a hysteriků se o to také poctivě snažila.



    Pohled místníma očima



    Ředitel bytového družstva Ryba k tomu dodává: „Já viděl přes sto radikálů, ostatní byli místní, přitom v novinách se psalo o stovkách hrůzných neonacistů. Prostě média úslužně poklonkovala.



    Mám poznamenáno, že 19. 11. 2008 Ondřej Cakl, který radikály monitoroval, zažil takovou podporu demonstrantů poprvé.



    Cakl přímo řekl: „Bylo tam ohromné množství lidí, kteří sympatizovali s neonacisty. Zároveň tam byla vidět i velká nenávisti vůči policistům."



    Podle Ryby to byla sice jenom účelová slova, ale s racionálním jádrem. Zdůraznil, že kdybych chtěl upravit Caklova slova podle skutečné situace, měl podle Ryby ve skutečnosti Cakl říci: „Bylo tam ohromné množství místních lidí, kteří sympatizovali s neonacisty. Znamenalo to, že radikálové měli odvahu křičet to, k čemu se místní neodvážili. Zároveň tam byla vidět i velká nenávist vůči policistům, protože policie podle místních obyvatel není schopná bránit slušné lidi proti nepřizpůsobivým."



    Dokonce i Ivan Gabal, který se zastává cikánské menšiny, musel odpovědět na otázku: Při pochodu extremistů v Litvínově jsme byli svědky, jak velká část místních obyvatel vyjadřovala podporu demonstrantům a nadávala zasahujícím policistům. To je v takovém měřítku asi novinka?



    Gabal odpověděl: „Je to skutečně poprvé a je to výrazně varovný jev. Jeho příčinou je patrně rozpad důvěry ve schopnost státu nastartovat vážné integrační programy v oblastech, kde je největší koncentrace vyloučených lokalit a kde lidé žijí v kontaktu s těmito lokalitami a jejich obyvateli. Řekl bych, že ztráta důvěry ve schopnost této integrační politiky znamená příklon lidí k extrémním řešením a extrémním organizacím.“



    Podle Ryby šlo u Gabala o typickou obrannou reakci člověka, který chce být slušný, ale má předsudky, protože straní nějaké komunitě, o které si myslí, že je ve slabším postavení. Ale to je iluze. Lidé v Janově se báli cikánů. Cikáni zde nebyli ve slabším postavení. Naopak.



    Také musel odpověděl sociolog Gabal na položenou otázku: „Ze strany přihlížejících zaznívalo na adresu policie v podstatě toto: V normálním soužití nám nepomůžete a teď přicházíte zasahovat proti těm, kdo naši situaci přicházejí řešit.“



    Gabal odpověděl: „Takhle to ti lidé vidí poté, co podle mého názoru ztratili důvěru, že je jejich situace řešitelná normálními prostředky a integračními programy. Jsou za tím dva roky vyvolávaných a nenaplněných očekávání ze strany vlády.“



    Ryba Gabalovu odpověď komentuje: „V jeho slovech byla cílená nepoctivost, prostě lež. Jaké dva roky nenaplněných očekávání z strany vlády, když problémy trvají desetiletí, a v devadesátých letech se rok od roku vyhrocovaly. Prostě velký humanista Gabal se projevil jako lhář.



    V ten den, tedy 19.11. 2008, politolog Jan Charvát dlouhodobě se zabývající problematikou politického extremismu napsal pro média: „Pokud mají lidé dojem, že je nikdo neposlouchá a jejich problémy nikdo neřeší, nemůžeme se divit, že tleskají komukoli, kdo o ně projeví zájem. Byť by to byli třeba neonacisté.“



    Nová verze hysterie?



    V litvínovském Janově bydlel dlouho také František Ryba. Zná se s místními, zná i domy, které dnes jsou vybydlené, nebo je cikánské komunita připravuje na to, aby přešly do stavu vybydlenosti. Vidí jak je Janov politiky a různými organizacemi zneužíván a proto prorokuje, že tzv. sluníčkáři a cikánské organizace využijí pochod lidiček z DSSS k hysterii.



    9.7.2018 - požár v Janovském ghettu






    První hysterické hlášky již spatřily světlo světa: „Tehdy (v roce 2008) se do města sjeli z celé republiky stovky neonacistů, kteří i za podpory místních obyvatel demonstrovali proti Romům. Při pochodu na sídliště Janov se pak střetli s policií, které se za použití vodních děl a slzného plynu podařilo zabránit pokusu zřejmě o největší protiromský pogrom na severu Čech.“



    Takovou hysterii vypustila cikánská lobby 15.11.2018 na webové stránce romea.cz. 



    Podle Ryby cikáni i lidi tím z DSSS ustanovili svátek hysteriků připadající na 17. listopad.



    Ale ten slavnostně hysterický den odezní. Přijdou všední dny a starosti s nepřizpůsobivými.

    Konečně trochu naděje?



    Ryba je mírným optimistou v mezích zákona, když říká: „Čekají nás jednání s premiérem Babišem, podobně jako předtím s premiérem Sobotkou.“



    S premiérem Sobotkou se setkali zástupci bytových družstev z Ústí n. L., z Mostu a radnice z Litvínova. Sobotka na základě jednání nechal vytvořit meziresortní ministerskou pracovní skupinu, a ta (poprvé) uznala, že máme pravdu, že dlouhotrvající problém s nepřizpůsobivými skutečně existuje.



    Ryba shrnuje dlouhodobou zkušenost z Mostecka: „Nejedná se jenom o nekvalitní zákony, ale také o problémy se sestěhováním nepřizpůsobivých hord podnikateli do míst s nízkými cenami bytů. Tedy i do řady míst na severu Čech. Nepřizpůsobiví obyvatelé, především cikánské rodiny, doslova vybydlují domy. Situace je na řadě sídlišť neúnosná. Stejné problémy jsme již diskutovali s premiérem Babišem.



    Až se politická situace uklidní, očekáváme další jednání i s odborníky. Ti budou pokračovat v řešení otázky, kterou jsme z části již začali řešit s ministerskými úředníky za premiéra Sobotky.“


    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑