• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čerstvá porce mýtů o zdraví, které by už měly být v muzeu a ne ve vaší hlavě

    6-11-2018 Sputnik CZ 70 517 slov zprávy
     

    1. Меd je lepší než rafinovaný cukr


    Cereální tyčinka s medem nebo fruktózou není lepší než obyčejná sladká tyčinka. Jde o to, že cukry jsou v přírodních produktech (například v ovoci) a umělých produktech (například v bonbónech) stejné.


    „Přednosti medu jsou značně zveličovány. Biologický účinek kukuřičného sirupu je stejný jako účinek medu," píše ve své knize Lež o lepku a další mýty o tom, co jíme, profesor Alan Levinovic. Rozdíl spočívá pouze v tom, že potraviny s rafinovaným cukrem (právě ty sladké tyčinky) obsahují větší množství cukru na jednu porci a to znamená, že mají více kalorií.


    2. Naše nálada je ovlivňována hormony


    Špatná nálada, plačtivost nebo naopak zvýšená agresivita u žen zdaleka ne vždy bývá spojena s předmenstruačním syndromem nebo hormonálními bouřemi. Takový názor zastává Peter Schmidt, doktor lékařských věd z Národního ústavu duševního zdraví a jeden z autorů knihy Předmenstruační syndrom.


    Podle jeho slov jsou hormony příčinou emocionálních výkyvů pouze u 15 % žen. Jiné prostě mohly mít těžký den. Existují však onemocnění, které se odrážejí na stavu hormonů. Například lidé s cukrovkou bývají podrážděnější následkem zvýšené hladiny adrenalinu v krvi.


    3. Následkem kombinace slanečka a mléka budete mít průjem



    Existuje názor, že slaná ryba s mlékem způsobuje strašný průjem. Ale zatím to není nijak vědecky potvrzeno. Tento mýtus nejspíše vytvořili lidé, kteří trpí individuální nesnášenlivostí k jednomu z těchto produktů.

    Zapíjet slanečka mlékem skutečně není dobré. Ale vůbec ne kvůli střevním potížím. Tyto produkty obsahují bílkoviny s různým chemickým složením a vyžadují vylučování žaludečních šťáv v různých intervalech, což je další zatěží pro žaludek. Z téhož důvodu není nejlepší kombinací ani mléko s vejci či s masem.


    4. Čím je větší objem hrudi, tím větší je riziko rakoviny


    Objem ženské hrudi nijak neovlivňuje pravděpodobnost vzniku nádorů. Tento omyl vznikl na základě toho, že mléčné žlázy velkého rozměru je složitější zkoumat, to znamená, že je malá šance objevit nádor. Z tohoto důvodu se některé ženy úmyslně podrobují operaci s cílem zmenšení prsou nebo jejich celkového odstranění.


    Kromě toho neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že těsné prádlo, úraz nebo implantáty mohou být příčinou rakoviny prsou.


    5. Orální antikoncepce je přímou cestou k neplodnosti



    O tom, že je to mýtus, svědčí samotné dějiny vytváření hormonální antikoncepce. Původně hledali vědci prostředek, který by pomohl odstranit neplodnost, neboť vaječníky, které si odpočinuly během doby příjmu orální antikoncepce, začínají pracovat mnohem aktivněji a zvyšuje se tak šance na otěhotnění.

    Početné výzkumy okazují, že užívání antikoncepčních prostředků nezávisle na jejich druhu a délce užívání nemá negativní vliv na schopnost ženy k oplodnění poté, kdy tyto prostředky přestala užívat.


    6. Otěhotněla jste? Žádné kontakty s kočkami!


    Tento mýtus je spojen s onemocněním toxoplazmózou, která skutečně může poškodit dítě.


    Není však třeba podléhat panice. Vzhledem ke snadné nákaze (kočky, nemyté ovoce a zelenina, nedopečené maso) je dost složité nesetkat se ani jednou během svého života s toxoplazmózou. Poté, kdy se parazit dostane do trávicí soustavy, dochází ke složité odvetné reakci, ale výsledek je prakticky vždy stejný — vytvoření silné imunity na celý život.


    Abyste zjistili, jestli jste imunní vůči toxoplazmóze, stačí provést rozbor na TORCH-infekce. Poté můžete směle hladit domácího mazlíčka.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑