• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odborník vysvětlil, jak by měla Evropa odpovědět na odstoupení USA od INF

    30-10-2018 Sputnik CZ 106 236 slov zprávy
     

    Již dříve prezident USA Donald Trump prohlásil, že USA se nechystají nadále dodržovat Smlouvu o raketách středního a krátkého doletu, protože ji Moskva podle názoru americké strany „porušuje", a odstoupí od ní. Možnost vývoje událostí podle takového scénáře vyvolala znepokojení v Evropě.



    „Nyní se pro evropské státy otevírají dvě cesty. První znamená poddat se procesu a začít budovat politiku jaderného zastrašování, možná na základě jaderného arzenálu Francie, a tím ještě více oslabit světovou bezpečnost," řekl odborník v rámci analýzy možné situace v případě odstoupení USA od smlouvy INF.

    „Nebo existuje cesta upevnění evropské a tudíž i mezinárodní bezpečnosti, pokud podpoří iniciativu, která byla předložena OSN v roce 2016 Švýcarskem a Švédskem o zákazu všech kategorií raket s plochou dráhou letu s jaderným potenciálem, to znamená i té ruské rakety, kvůli níž USA, jak říkají, odstupují od smlouvy," uvádí.


    „Budoucí smlouva by mohla být zaměřena na všechny jaderné státy — USA, Čínu, Francii, Indii, Rusko, které mají takové možnosti. Kromě toho by bylo vhodné, aby evropské státy také potvrdily svou ochotu podpořit Smlouvu o zákazu jaderných zbraní," uvádí analytik.


    Podle jeho slov stamiliony Evropanů teď mohou být vystaveny riziku, že „jako začátkem 80. let uvidí ještě více jaderných raket, které budou namířeny na jejich města".


    „Je třeba zdůraznit, že toto riziko přezbrojení se objevuje právě ve chvíli, kdy všechny státy vlastnící jaderné zbraně už přistoupily k procesu modernizace a obnovy svých jaderných arzenálů," upozorňuje.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑