• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Storočnica 1918-2018. Bez takých hostí sa oslavy mohli zaobísť

    30-10-2018 Zem & Vek 97 1196 slov zprávy
     

    V nedeľu vyvrcholili v oboch nástupníckych štátoch Československa oslavy stého výročia založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov. Tohtoročný 28. október vyhlásili za štátny sviatok aj „naší východní sousedé„, konštatoval s uspokojením azda najvplyvnejší český mienkotvorný portál iDnes.cz, i keď nezabudol s poľutovaním podotknúť, že šlo len o „jednorázovou záležitost„. V Českej republike patrí 28. október medzi najváženejšie štátne sviatky a na mohutné oslavy tohtoročného jubilejného sa Pražania chystali celé týždne a mesiace. Po desiatich rokoch prebehla aj vojenská prehliadka a podľa portálu aktualne.czjejí příprava trvala dva roky.“ Do metropoly nad Vltavou prišla položiť vence pri Národnom pamätníku na Vítkove trojica najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky: prezident Andrej Kiska, predseda vlády Peter Pellegrini a predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Celodenný program osláv sa niesol v duchu česko-slovenskej vzájomnosti a nie raz sa hrali i spievali obe národné hymny.


    Vrážať klin


    Chladné upršané počasie nútilo organizátorov zužovať rozsah niektorých podujatí. V širšom kontexte na tom vôbec nezáležalo. Kľúčová z medzinárodného hľadiska bola účasť zahraničných delegácií a ich vystupovanie pred televíznymi kamerami. Z tohto pohľadu je bilancia slávnostnej nedele žalostná a celého víkendu tristná.


    Odhliadnuc od zástupcov Slovenska sa v nedeľu nedostavili do Stovežatej žiadni prezidenti, ani šéfovia parlamentov, či vlád iných krajín. Dignitárom najvyššieho rangu z cudziny sa v nedeľu stal americký minister obrany James Mattis. Biely dom poslal z Washingtonu blahoprajné posolstvo a gratulačné telegramy prišli aj z Kremľu a z Buckinghamského paláca. Jedinou hlavou štátu, čo sa unúvala ukázať sa osobne – v piatok večer a v sobotu – bol francúzsky prezident Emmanuel Macron. V piatok zavítala kancelárka Angela Merkelová a to bolo z potentátov svetovej triedy všetko.


    Hoci mienkotvorná propaganda vychvaľovala v titulkoch pobyt Merkelovej a Macrona ako ukážku, že „Světoví politici slaví 100 let republiky: Popřát přijeli Merkel i Macron!„, v skutočnosti prišiel predovšetkým Macron do Prahy (a predtým do Bratislavy) štiepiť Vyšehradskú štvorku. Otvorene to priznal francúzsky denník Le Figaro veľavravným titulkom: „Europe : Emmanuel Macron veut fissurer le camp «nationaliste»“ Určujúcim výrazom je v ňom fissurer, ktorý pozná aj angličtina ako fissure vo význame štiepenia, vrážania klinu, v tomto prípade „do tábora nacionalistov„.


    Francúzka verejnosť – najmä mladá a stredná generácia – je po štvrťstoročí globalistického vymývania mozgov psycholingvisticky preprogramovaná tak, aby vnímala pojem nacionalistavýlučne v hanlivom význame. Vlastenectvo považuje za prežitok a na pronárodné cítenie Stredoeurópanov hľadí ako na civilizačnú zaostalosť.


    Trump: „Som nacionalistom. Používajte to slovo“


    Globalisticky vychovávaných Západoeurópanov značne popudil 22. októbra americký prezident Donald Trump, keď na verejnom zhromaždení v texaskom Houstone o sebe vyhlásil, že je nacionalista. Žeravé N-slovo „nationalist“ mu nevyšlo z úst mimovoľne, či nechtiac. Dôrazne vysvetlil jeho vlastenecký obsah takto: „A globalist is a person that wants the globe to do well, frankly, not caring about our country so much… You know, they have a word – it’s sort of became old-fashioned – it’s called a nationalist. And I say, really, we’re not supposed to use that word. You know what I am? I’m a nationalist, okay? I’m a nationalist. Nationalist. Nothing wrong. Use that word. Use that word.“ Vo voľnom preklade: „Globalistom je ten, čo chce dobro pre celú zemeguľu, avšak pravdu povediac, bez hlbšieho vzťahu k našej krajine … viete, existuje slovo – vychádza už z módy – a tým je nacionalista. Nemali by sme ho vraj už používať. A viete, kým som ja? Som nacionalistom, okej? Som nacionalistom. Nie je na tom nič zlé. Používajte to slovo. Používajte to slovo.“



    Citát z prejavu Donalda Trumpa o rozdieli medzi globalistom a nacionalistom, ako ho publikoval 25. októbra portál denníka USA Today. https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2018/10/24/trump-says-hes-nationalist-what-means-why-its-controversial/1748521002/


    Znevažujúcim významom „nacionálne“ v pojme „nacionálne socialistický“, čo znamená nacistický, zašermovala v Prahe Angela Merkelová vo výroku: „Poté, co nacionálně socialistický režim v roce 1938 Československo rozdělil, tak můžeme být dnes velmi šťastní, že žijeme ve společném přátelství.“ Ako vidno, dôraz stočila na rozdelenie štátu pod tlakom nacistického Nemecka pred siedmymi desaťročiami. Chytrácky sa tak vyhla ospravedlneniu za vyvraždenie státisícov Čechov, Slovákov (a príslušníkov rôznych menšín) a za materiálne, kultúrne a psychologické škody napáchané hitlerovským režimom.


    Vylúčený vplyv lobistov? Uvidíme.


    Americký minister obrany James Mattis v Prahe až tak hlboko do dejín spoločného štátu Čechov a Slovákov nevŕtal. Obmedzoval sa na propagandistické klišé o intervencii Západu v Afganistane a na lobovanie pre americké zbrojárske a energetické koncerny. „Čeští vojáci představují ty nejlepší ideály lidství v tom nejtvrdším bojovém prostředí„, citoval ho portállidovky.cz, patriaci, rovnako ako portál iDnes.cz mediálnemu domu Mafra. Ten je, ako sa uvádza i v tiráži, členom Babišovho koncernu Agrofert.


    Bratislavský rodák a súčasný český ministerský predseda povedal novinárom o náplni rokovaní s americkým hosťom toto: „Ubezpečil jsem pana ministra, že za mojí vlády budou nákupy transparentní, vylučuji vlivy lobbistů a korupční pokusy.“. O aké zákazky išlo? Česká armáda podlieha naliehaniu Bieleho domu a rázne zvyšuje rozpočet na zbrojenie. Podujala sa nakupovať radary, delá a bojové vozidlá. Americký koncern Bell ponúka helikoptéry UH-1Y, ktoré portál iDnes.cz stavia v titulku z 15. októbra „Yankee od mariňáků. Žhavý kandidát pro české armádní vrtulníkáře“ do favorizovaného postavenia.


    Dohľadáčika Američanov vošli aj jadrové reaktory pre elektráreň Dukovany. O lukratívnu zákazku sa uchádza americký Westinghouse. Vlani požiadal o ochranu pred veriteľmi a tento rok prechádzal bolestným reštrukturalizačným procesom. Nových zákazníkov potrebuje ako soľ. „Američané bojují o české jádro„, konštatoval v titulku portál respekt.cz, ktorý v podtitulku charakterizoval návštevu J. Mattisa bez okúňania ako lobbing. Keby len Mattisa. „Po Jamesi Mattisovi přijede lobbovat za tendr na Dukovany ministr energetiky Perry„, avizuje Respekt v podtitulku tejto správy z 22. X. Do Prahy by mal doraziť už v polovici novembra.


    Prepikantnosť celej situácie dodajme, že prezident Miloš Zeman uprednostňuje medzivládnu dohodu s Ruskom. 17. novembra je v Česku štátny sviatok na pamiatku tzv. zamatovej revolúcie 1989. Ak sa bývalý texaský guvernér a súčasný americký minister energetiky Rick Perry náhodou objaví 17. novembra v Prahe sťaby čestný hosť na spomienkových slávnostiach, bude jasné, o čo mu predovšetkým pôjde.


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

    UPOZORNENIE

    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑