• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Otcové Armaty. Experimentální tanky, které se staly základem pro T-14 (FOTO)

    28-10-2018 Sputnik CZ 94 719 slov zprávy
     

    Zmizelý beze stopy


    Černý orel nebo Objekt 640 je projektem hlavního bitevního tanku čtvrté generace. Model byl poprvé představen v roce 1997. Byl vyroben na základě tanku T-80 a věž neobvyklého designu se stala jeho zvláštním rysem. Vnitřní uspořádání stroje se lišilo od předchozích generací, vypadalo ploché a bylo téměř propojené s podvozkem.


    Návrháři se snažili chránit posádku co nejvíce. Takže sedadlo řidiče bylo posunuté dozadu. Sedadla velitele a střelce, i když se nacházely uvnitř věže byly regulovány podle výšky. Střelivo se rozmisťovalo v zadní části věže a bylo odděleno od posádky obrněnou přepážkou. Pokud střela zasahovala prostor s municemi, výbušná energie se uvolňovala prostřednictvím speciálních vypouštěcích panelů, což minimalizovalo ztráty posádky.


    Výzbroj Objektu 640 se skládala z děla ráže 125 mm, 7,62 mm kulometu a těžkého protiletadlového kulometu.


    Černý orel však nebyl přijat do provozu a v závodě v Omsku, kde měli tank vyrábět, byl v roce 2005 vyhlášen bankrot.




    © Sputnik / Konstantin Evgenyev

    Tank Černý orel (T-80) nebo Objekt 640


    Když velikost něco znamená


    Zkušební hlavní bitevní tank Object 292 byl postaven také na základě T-80 krátce před zhroucením SSSR. Hlavní rozdíl oproti většině tanků, které byly v provozu, je vysoká ráže děla, 152 mm.


    Střelecké testy prototypu začaly v roce 1991 a přinesly pozitivní výsledky. Podle balistiky dělo nemělo konkurenty. Je třeba poznamenat, že podvozek T-80 nepotřeboval výrazné zlepšení s výjimkou změn nakládacího mechanismu.


    Složitá finanční situace ruského průmyslu v 90. letech ukončila slibný vývoj. Mnoho odborníků tvrdí, že se Object 292 měl velké šance k tomu, aby byl zařazen do provozu.





    Zkušební hlavní bitevní tank Object 292


    Ošklivé káčátko


    Hlavní bitevní tank T-95 aneb Object 195 je nejbližším a nejmladším příbuzným Armaty. Věž bez posádky je umístěna v pancéřové kapsli vpředu. Střelivo je v odděleném prostoru, což zvyšuje bezpečnost posádky.


    Tank se chlubil dělem ráže 152 mm, 30 mm automatickým kulometem 2A42 a 12,7mm kulometem Kord. T-95 se vyznačoval komplexním systémem řízení palby. Posádka získávala informace o cílech a situaci na bojišti prostřednictvím optických, tepelných a infračervených kanálů. Vozidlo vážilo asi 55 tun, ale díky motoru o výkonu 1600 koní dokázalo zrychlit až na 70 kilometrů za hodinu.


    Bohužel tank byl příliš drahý a technicky obtížný. V roce 2010 ministerstvo obrany oznámilo ukončení projektu. Je však zřejmé, že řešení návrhářů posloužilo pro vytvoření Armaty.





    Hlavní bitevní tank T-95 aneb Object 195


    Spojenecký projekt


    Dalším experimentálním tankem, který je podle uspořádaní podobný Armatě, je Object 477 nebo Boxer. V polovině osmdesátých let se na tomto vývoji podílela charkovská projekční kancelář za účasti inženýrů z Leningradu a Nižního Tagillu. Věž Boxeru neměla posádku a disponovala kanónem ráže 152 mm.


    Posádka se skládala ze tří lidí. Řidič se nacházel v přední části tanku a po jeho pravé straně za ocelovou přepážkou byla umístěna palivová nádrž. Velitel a střelec byli umístěni pod věží, za nimi se nacházela munice a jedinečný automatický nakladač, který zvyšoval rychlost palby na 14 nábojů za minutu. Zbývající část munice byla izolována od bojového modulu a umístěna v samostatném oddělení v zadní části stroje.


    V roce 1992 se práce na slibném tanku zastavila. Rusko se pokoušelo získat technickou dokumentaci od Ukrajiny, aby pokračovalo v projektu, ale Kyjev odmítl spolupracovat.





    Experimentální tank Object 477 nebo Boxer


    Návrat do budoucnosti


    V polovině osmdesátých let specialisté Kirovské konstrukční kanceláře začali vyvíjet nejen samostatný tank, ale také univerzální platformu pro celou rodinu obrněných vozidel.


    Uspořádání Objectu 299 se zásadně lišilo od všech existujících tanků v té době. Motor a převodovka nebyly umístěny jak obvykle zezadu, ale vpředu. V dalším oddělení se nacházela posádka v plně izolované pancéřované kapsli. Neexistovala žádná věž jako taková, dělo bylo připojeno k zadní části stroje a pod ním byla umístěna munice a automatický nakladač.


    Návrháři plánovali na této platformě vytvořit řadu pomocných strojů, pěchotných bojových vozidel, samohybných houfnic a civilních vozidel. Jednou ze zajímavých a neobvyklých variant bojového vozidla na platformě Object 299 je raketový tank. Na zádi obrněného vozidla bylo instalováno zařízení pro 30 střel. Na tanku byl také instalován kulomet s dálkovým ovládáním a naváděcím systémem. V počáteční fázi byl projekt považován za úspěšný. Po zhroucení SSSR vznikly problémy s nedostatkem financování. Vytvořit stihli pouze maketu.





    Tank Object 299


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑