• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Evropský parlament chce posílit sankce proti Rusku

    25-10-2018 Sputnik CZ 261 406 slov zprávy
     

    „EU zdůrazňuje, že Kerčský most byl postaven nezákonně, a vítá rozhodnutí Rady o zavedení omezujících opatření vůči šesti společnostem, které se účastnily stavby; naléhavě vyzývá vysokého představitele pro zahraniční politiku společně s členskými státy EU v Radě, aby dal na srozuměnou, že sankce proti Rusku budou zesíleny, pokud se konflikt v Azovském moři ještě více vyostří," uvádí se v návrhu dokumentu, který bude projednán na zasedání ve Štrasburku.



    Navíc je výkonným orgánům EU navrhováno, aby bylo projednáno vytvoření postu speciálního zástupce pro Krym a Donbas.

    „Vzhledem k rostoucímu potenciálu konfliktu na prahu Evropy, který může mít široké následky pro bezpečnost přímo s EU sousedících území, vyzývá vysokého představitele k pozornějšímu sledování vývoje bezpečnostní situace v Azovském moři. V této souvislosti se domnívá, že by bylo velmi užitečné jmenování speciálního zástupce EU pro Krym a Donbas, jehož povinnosti budou zahrnovat i Azovské moře," uvádí se v návrhu.


    Dokument obsahuje výzvu Evropské radě, aby od Ruské federace požadovala okamžité ukončení intenzivní a diskriminační kontroly lodí a také, aby v případě nutnosti byla projednána odpovídající opatření.


    Evropští poslanci jsou také znepokojeni účastí evropských společností na stavbě Kerčského mostu a vyzývají Evropskou radu, aby zhodnotila a prověřila použití současných omezujících opatření EU. Členské státy zase vyzývají, aby zveřejnily jakékoliv informace o národních clech nebo trestních stíhání případných narušení.


    Situace v Azovském moři


    Na začátku roku se vyostřila situace s lodní dopravou v Azovském moři. V březnu Ukrajina zadržela ruskou rybářskou loď Nord, když kapitána obvinila z nezákonné návštěvy Krymu s cílem poškození státních zájmů. V srpnu v chersonském přístavu zadrželi tanker Mechanik Pogodin.



    Ruské orgány považují akce Kyjeva za mořský terorismus a odpověděly posílením pohraničních prohlídek ve své části Azovského moře. Tehdy ukrajinští pohraničníci oznámili, že Rusové zahájili tvrdou politiku zadržování a prohlídek lodí. Krymské oddělení FBS Ruska oznámilo, že provádí kontroly v souladu s mezinárodním námořním právem a majitelé lodí si nestěžovali. Na ukrajinském ministerstvu zahraničí přiznali, že ruští pohraničníci během prohlídek neporušují protokol. Kyjev informoval o záměru posílení vojenské přítomnosti v Azovském moři a vytvoření vojenské základny.

    V červenci Evropská unie zavedla sankce v souvislosti se stavbou Krymského mostu vůči šesti ruským společnostem: Strojgamontaž-Most, AO VAD, lodní závod Zaliv, PAO Mostotrest, institut Giprostrojmost, Strojgazmontaž — SGM Grup. Sankce stanovují zmrazení aktiv patřícím těmto společnostem v EU a také zákaz fyzickým a právnickým osobám, které jsou registrovány v EU, aby jim poskytovaly jakékoliv prostředky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑