• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Expert: Nevylučuji, že za útokem na Čechy v Afghánistánu stojí zveřejnění zprávy o odvetě

    20-10-2018 Sputnik CZ 74 569 slov zprávy
     

    Česká hlídka v Afghánistánu se ve středu stala terčem útoku. Bylo zraněno pět vojáků, jeden z nich vážně. K atentátu došlo v okolí základny Bagrám v 14:20 českého času.


    „Útok byl způsoben civilním vozidlem naloženým výbušninou, která byla iniciována v bezprostřední blízkosti vozidla patroly. Následkem výbuchu se obrněné vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) převrátilo a bylo zraněno pět českých vojáků posádky," uvedla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.



    Jde o druhy útok na české vojáky za dva měsíce. Na začátku srpna v Afghánistánu v důsledku sebevražedného útoku teroristů zahynuli tři čeští vojáci.

    Tento týden Lidovky napsaly o odvetě za padlé vojáky. Podle deníku prostějovští specialisté zneškodnili spolupachatele útoku v Afghánistánu, jeden pachatel byl usmrcen a další zajat.


    Zveřejnění zprávy o smrti útočníka, který se podílel na smrti Čechů, však bylo zkritizováno. Podle některých odborníků totiž ohrožuje české vojáky v Afghánistánu. Opravdu tomu tak je? Zeptali jsme se vojenského experta Martina Kollera.


    Dá se podle vás spojovat útok na českou hlídku v Afghánistánu se zveřejněním zprávy o smrti útočníka, který zabil tři české vojáky?


    Podle dostupných informací, že první ve skupině jelo americké vozidlo, spíše ne, ale úplně vyloučit se to nedá.


    Obyčejně platí, že se o akcích speciálních sil nemluví. Zpráva o odvetě se však dostala na veřejnost a náčelník generálního štábu Aleš Opata se mohl pochlubit tím, že splnil svůj srpnový slib, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky. Jak hodnotíte rozhodnutí zveřejňovat informace o zničení útočníka, který v Afghánistánu zabil tři české vojáky? Nezdá se vám, že to mělo spíš politickou logiku?


    Pozice náčelníka generálního štábu je bohužel do značné míry politická, což generálu Opatovi nezávidím. Jeho prohlášení mělo podle mého názoru deklarativní charakter zaměřený na podporu bojové morálky.


    Čeští vojáci působí v Afghánistánu jako součást Aliance. Mohou samostatně přijímat rozhodnutí o operacích jako o akci likvidaci útočníka, který zabil české vojáky?



    Rozsah kompetence národních jednotek v rámci tamní nadnárodní mise neznám. Speciální síly musí mít určitou možnost volného rozhodování. V boji ostatně likvidují všechny teroristy. Není zcela jasné, zda jeden konkrétní terorista nebyl zabit v rámci širší operace, která nebyla zaměřena jen vůči němu. Hlavním úkolem českých vojáků v Afghánistánu není nahánění jednoho teroristy.

    Může tento konflikt přerůst na válku proti civilistům? Vždyť o spících buňkách teroristů v Evropě víme všichni.


    Teroristické útoky a válka s terorismem je vždy válka s civilisty. Konec konců, teroristé nejsou vojáci a mají širokou podporu civilního obyvatelstva, včetně nemalé části muslimských komunit kdekoli. Ostatně, počínaje Druhou světovou, ve všech válkách bylo zabito a jinak postiženo víc civilistů než vojáků.


    Jaký dopad budou mít tyto události na už tak nepříliš pozitivní vnímání českou společností zahraničních vojenských misí?


    Stále více lidi v ČR vidí, že války v Iráku a Afghánistánu, které se táhnou sedmnáct let, nemají žádný pozitivní výsledek, naopak, export drog z Afghánistánu do Evropy narostl několikanásobně.


    Vojáci NATO by měli buď zvítězit, což se z více důvodů evidentně a dlouhodobě nedaří, nebo jet domů a chránit Evropu proti invazi. Té se v rámci evropské mediální propagandy říká migrační, čí dokonce uprchlická krize, přestože ji podporuje a právně zakotvuje Compact OSN, který má být podepsán v dohledné době v Marrákeši. Generál MacArthur řekl, že vítezství ničím nenahradíš. Dodávám, že zbytečné ztráty na zdraví a životech vojáků a neefektivně vyhozené peníze také ne. Nicméně mrtvý islámský terorista, dobrý islámský terorista.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑