• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    USA, bojte se! Čína už má ve výzbroji balistickou protilodní střelu DF-21D

    15-10-2018 Sputnik CZ 91 311 slov zprávy
     

    Američtí odborníci uvádí, že raketa DF-21D představuje reálnou hrozbu pro americké námořnictvo, a to od dob studené války.


    Dosah střely DF-21D činí asi 1500 km (Čína však informace o vlastnostech střely nešíří, proto je tento údaj jen pravděpodobný). Daná střela je vybavena novým a efektivnějším řídicím systémem. DF-21D dokáže přesně zasáhnout pohybující se letadlové lodě či lodě, které je doprovází. Přitom je ale dobré mít na paměti, že u současných protilodních střel je dosah menší než 1000 km. Střela je dlouhá 10-12 metrů, její průměr je 1,5 metru a počáteční hmotnosti činí 14 až 16 tun. Minimální vzdálenost střely při zásahu lodí činí 100 km.



    Střela DF-21D má jednu zvláštnost, a tou je obrovská nadzvuková rychlost. Tato rychlost činí přibližně 10 Machů. Tato rychlost je dosažena díky vysoké balistické trajektorii a prudkému zrychlení střely v sestupné části. Největší hrozbu pro nepřátelské lodě však představuje to, že má čínská protilodní střela v konečné části velmi strmou dráhu. Právě tato její vlastnost spolu s vysokou rychlostí umožňuje přesné zničení lodí. DF-21D může být také použita jako stíhač satelitů.

    Pentagon je touto situací velmi znepokojen. Někteří odborníci dokonce uvádí, že skupiny amerických letadlových lodí nebudou schopné zaútočit na vzdálené území Číny, jelikož nebudou schopni se k pobřeží přiblížit blíže než na 1500 km.


    V článku se také uvádí, že balistická protilodní střela by se mohla objevit i ve výzbroji ruského námořnictva. V roce 1962 začala Makejevova konstrukční kancelář s vývojem raketového systému D-5 pro strategické jaderné ponorky. K tomu bylo zapotřebí vytvořit dvě střely — R-27 s jadernou bojovou hlavicí a protilodní R-27K. V roce 1975 byl projekt zrušen, jelikož tyto rakety nedokázaly přesně zamířit cíl a měly nedostatečný dosah. Přispělo k tomu ale i to, že při umístění střel R-27K na strategické ponorky se počet balistických jaderných střel omezil, jelikož speciální ponorky pro R-27K neexistovaly a nikdo je neplánoval vytvořit.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑