• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Režim „panika“: MMF slibuje blížící se finanční krizi

    12-10-2018 Sputnik CZ 52 320 slov zprávy
     

    Stínové bankovnictví v Číně



    Jedním ze zdrojů nové krize může být Čína, kde se stínový úvěrový sektor rozšířil do alarmujícího rozměru. Čínské banky jsou stále více ochotné financovat nebankovní instituce, tedy makléřské domy a lichváře, kteří působí jako zprostředkovatelé mezi bankami a podniky.

    Objem půjček stínového sektoru dosáhl téměř sedmi bilionů dolarů. MMF se domnívá, že tato bublina je schopna narušit ekonomiku země a zahájit tím novou asijskou krizi podobnou zhroucení roku 1997.


    Dalším důvodem k obavám je růst mezinárodních bank, jako je JPMorgan a průmyslová banka Číny, které přesahují i největší finanční instituce před krizí v roce 2008. Teď, stejně jako tehdy, říkají, že takové struktury jsou příliš velké na to, aby zkrachovaly. Zkušenost společnosti Lehman Brothers však ukazuje něco jiného.


    Obchodní protekcionismus



    Dalším problémem, kvůli kterému se situace může dostat do extrému, jsou obchodní války, které probíhají stále častěji a odrazují investory od chuti k riziku.

    Zvýšené obchodní napětí, geopolitická nestabilita a politická nejistota ve velkých ekonomikách mohou vést k „náhlému zhoršení nálady investorů, což způsobí silný pokles světových kapitálových trhů a prudké zpřísnění světových finančních podmínek".


    Podle odhadů MMF je v zemích s rozvojovou ekonomikou (s výjimkou Číny) ohrožen kapitálový odliv více než sto miliard dolarů za čtyři čtvrtletí za sebou, což je srovnatelné v porovnání se světovou finanční krizí v roce 2008.


    Obrovský dluh



    Odborníci se však nejvíce obávají nekontrolovatelně rostoucího světového dluhu. Hlava MMF Christine Lagardeová poukázala na to, že celková výše světového dluhu ve veřejném i soukromém sektoru za poslední desetiletí vzrostla o 60 % na rekordních 182 bilionů dolarů.

    Politická rozhodnutí, která následovala po bankrotu společnosti Lehman Brothers, uvedla světovou ekonomiku do podmínek, kdy průměrný poměr dluhu k HDP z předkrizových 36 % vzrostl na 52 %, uvedla Lagardeová.


    Podíl rozvíjejících se trhů ve světovém HDP k paritě kupní síly je 60 % a před krizí to bylo 45 %. To znamená, že rozvinuté země se stále neobnovily po ráně v roce 2008.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑