• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Saúdský princ předpověděl „zmizení“ Ruska ze světového ropného trhu

    7-10-2018 Sputnik CZ 119 376 slov zprávy
     

    Korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán oznámil, že v budoucnu se počet producentů ropy na světovém trhu výrazně zmenší, a konkrétně z trhu odejde Rusko a Čína. Prohlásil to v rozhovoru pro deník Bloomberg.


    „Poptávka po ropě bude do roku 2030 růst o více než o 1 % ročně, zhruba od 1–1,5 %, možná i více. Někteří věří, že poptávka po roce 2030 klesne. A podle našich propočtů mnozí producenti ropy zmizí,“ prohlásil Mohamed bin Salmán


    „Například jsme přesvědčeni o tom, že Čína prudce sníží těžbu ropy, pokud nezmizí jako výrobce už za pět let. I ostatní země budou každý den mizet, tedy jako státy vyrábějící ropu. Po 19 letech se těžba ropy v Rusku hodně sníží, pokud však Rusko se svými 10 miliony barelů nezmizí úplně,“ vysvětlil princ. Dodal, že s takovým výhledem do budoucna bude muset Saúdská Arábie prodávat více ropy než nyní.


    „Proto se nedomníváme, že v té oblasti pro Saúdskou Arábii existuje nějaké riziko. V současné době nikdo nehovoří o letadlech létajících na elektřinu či o lodích, které plují po moři také na elektřinu. Přidejte k tomu poptávku po petrochemickém průmyslu a jeho vyhlídky za 10, 20 až 30 let,“ shrnuje Mohamed bin Salmán.




    Informace o tom, že Rusko po 19 letech opustí ropný trh, není založena na skutečných údajích. RBK to sdělil hlavní vědecký pracovník Finanční univerzity a doktor ekonomických věd Valerij Abramov.

    „Pokud hovoříme o již využívaných ropných nalezištích, pak jsou schopny zajistit na 20 let stálou těžbu a dodávku ropných výrobků z Ruska na světový trh. V současnosti však probíhá jakési osvojení arktického šelfu, který má obrovské zásoby ropy a plynu,“ oznámil ekonom.


    Podle Abramova je ropa stále tou hlavní surovinou pro většinu alternativních zdrojů energie a dodal, že náklady na těžbu v Rusku jsou určitě ziskové.


    Zástupce generálního ředitele Institutu národní energetiky Alexander Frolov uvedl, že samotná Saúdská Arábie se nemá moc čím chlubit, pokud jde o počet zásob. Je možné, že budou muset zapojovat do výroby složité zásoby nebo je snížit kvůli nedostatku potřebných technologií.


    Frolov dodal, že na Blízkém východě zůstal jediný region, který dříve nebyl aktivně rozvinut – Irácký Kurdistán. „Těžbou uhlovodíků se zde zabývají i ruské společnosti, konkrétně Gazprom Neft a Rosněfť. Rusko vytvořilo zdrojovou základnu mimo zemi, která postupně proniká na světový trh,“ řekl závěrem odborník.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑