• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Klimkin hovořil o „tajném plánu“ na obnovení míru v Donbasu

    22-9-2018 Sputnik CZ 36 371 slov zprávy
     


    Za prvé, řekl Klimkin, je důležitá přítomnost mírových sil. Zdůraznil přitom, že operace musí být „důsledná", to znamená, že modré přilby se musí nacházet v zóně konfliktu a ne „sedět podél demarkační linie". Nicméně počet členů ozbrojených sil není tou nejdůležitější otázkou, domnívá se ministr.

    Druhou částí „tajného plánu" jsou policejní síly, které budou zajišťovat „skutečné odzbrojení" a odpovídat za bezpečnost.

    Třetím komponentem je mezinárodní správa, řekl Klimkin. Ta podle jeho slov nahradí výkonné struktury v zóně konfliktu.


    Dva poslední body nazval ministr „megaprincipiálními otázkami".


    Dodal také, že „dávno hotový" návrh rezoluce není předkládán k projedání Radě bezpečnosti OSN proto, aby nebyla dána možnost Rusku „udělat kompromis, který by zabránil reálné deokupaci".


    Na čem trvá Kyjev



    V těchto dnech hovořil o nutnosti umístění v Donbasu mírové mise OSN i ukrajinský prezident Petro Porošenko, který vystupoval v Nejvyšší radě s každoročním projevem o vnitřní i vnější situaci Ukrajiny.

    Podle jeho slov koordinace parametrů této mise bude skutečným pokrokem v řešení konfliktu. Zdůraznil, že mise musí být umístěna po celém území Donbasu až k ruské hranici.


    Slíbil, že dá podnět k projednání této otázky na Valném shromáždění OSN.


    Již před tím ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že podporuje myšlenku umístění mírových sil v Donbasu, ale mise OSN se musí nacházet pouze na demarkační linii a její funkcí může být pouze zajištění bezpečnosti pracovníků OBSE.


    Reakce Ruska



    Západem podporované plány Kyjeva, týkající se umístění mírových sil v Donbasu, mají nulovou perspektivu, řekl ruský stálý zástupce v Radě bezpečnosti OSN Vasilij Nebenzja.

    „Taková konfigurace má nulovou perspektivu. Protože myšlenka, kterou prosazuje mj. (zvláštní zástupce MZV USA pro Ukrajinu Kurt) Volker a také Kyjev, který všechny podobné myšlenky podporuje — to je v podstatě myšlenka okupačních vojsk na Donbasu. Pod rouškou mírotvůrců… A následky toho dobře známe už předem", řekl Nebenzja v interview pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy.


    Podle jeho názoru by vstup mírových sil OSN přivedl k tomu, že Kyjev začne kontrolovat hranici Donbasu s Ruskem a „žádná politická část (minských dohod) realizována nebude". Přitom minské dohody předpokládají naopak nejdřív politické dohody s Donbasem, a teprve potom přístup Kyjeva k hranici s Ruskem, připomenul Nebenzja.


    „Zákon o zvláštním statusu (Donbasu) je ohrožen", připomněl stálý zástupce RF v Radě bezpečnosti OSN.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑