• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nevídaný případ. Orgány zdravé ženy byly transplantovány čtyřem lidem. Ti dostali rakovinu

    19-9-2018 Sputnik CZ 172 445 slov zprávy
     


    Již dříve byly zaznamenány případy přenosu onemocnění během transplantace orgánů (i když ve velmi vzácných případech), avšak takový přenos rakoviny byl zaznamenán poprvé.

    Tři ze čtyř pacientů, kteří dostali „infikované" dárcovské orgány, zemřeli.

    Neviditelná rakovina


    Nevídaný případ je popsán v článku, který připravil tým vědců z Německa a Nizozemska. Publikace je zveřejněna v časopise American Journal of Transplantation.


    Transplantované orgány patřily ženě, která zemřela v roce 2007 ve věku 53 let na mozkovou mrtvici. Vzhledem k tomu, že lékaři nevěděli o žádných nemocech, které by jí bránily v tom, aby se stala dárcem, její zdravé orgány byly určeny pro transplantaci pacientům, kteří je potřebují.


    Celkově bylo provedeno pět operací. Byly transplantovány dvě dárcovské ledviny (dvěma a různým osobám), plíce, játra a srdce.


    Dříve byly všechny orgány podrobeny dodatečnému vyšetření a nebyly v nich nalezeny žádné příznaky rakoviny nebo jiných onemocnění.


    Zpočátku bylo všech pět příjemců orgánů bezpečně podrobeno operaci. Avšak brzo poté žena, která dostala dárcovské srdce, zemřela. Jak upřesňují lékaři, z důvodů, které nesouvisejí s transplantací.



    O šestnáct měsíců později pacientka, která dostala plíce od stejného dárce, si stěžovala na nemoc a podstoupila nové vyšetření. Rakovinné buňky byly nalezeny v lymfatických uzlinách jejích prsou. Analýza DNA však ukázala, že pocházejí z dárcovského orgánu. Růst se zastavit nepodařilo. Žena zemřela na rakovinu prsu přibližně rok po diagnóze.

    Lékaři okamžitě kontaktovali další tři pacienty, kteří dostali orgány od stejného dárce. Všichni tři podstoupili potřebné vyšetření. Zpočátku žádné příznaky onkologie nalezeny nebyly.


    V roce 2011 se však buňky rakoviny prsu objevily v transplantovaných játrech. Příjemce orgánu odmítla opětovnou transplantaci, protože se obávala možných komplikací a rozhodla se bojovat proti rakovině. Zpočátku radiační terapie pomohla, ale brzy se rakovina vrátila, a v roce 2014 jí žena podlehla.


    U pacientky, která obdržela levou ledvinu, byla v roce 2013 diagnostikována rakovina prsu, tedy šest let po transplantaci. Tehdy se nádor rozšířil do dalších orgánů a žena dva měsíce poté zemřela.



    Pravá ledvina byla transplantována 32letému muži. O čtyři roky později se v dárcovském orgánu rovněž objevily buňky rakoviny prsu, ale v tomto případě doktoři dokázali odstranit postiženou ledvinu.

    Není možné zkontrolovat vše


    Jak je uvedeno v publikované studii, riziko vzniku rakoviny v důsledku transplantace dárcovských orgánů je extrémně nízké. Přibližně 0,01-0,05 %.


    Nicméně, jak zdůrazňují odborníci, není možné důkladně zkontrolovat úplně všechno a vždy zůstává minimální šance, že nějaká choroba dárce nebude zjištěna a bude přenesena příjemci.


    V tomto případě měla zesnulá žena zřejmě nediagnostikovanou rakovinu prsu a jejím tělem se rozšiřovaly mikrometastázy. Malé akumulace rakovinných buněk, které nemohly být zjištěny pomocí obyčejných metod.


    Vzhledem k tomu, že po transplantaci užívají všichni pacienti imunosupresiva, jejich těla nemohou samy bojovat proti rakovině a nádory se snadněji rozšiřují.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑