• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Americká armáda zvýši svoju prítomnosť v Nemecku o 1500 vojakov

    19-9-2018 Zem & Vek 48 577 slov zprávy
     

    Velenie armády Spojených štátov v piatok uviedlo, že na nemecké územie vyšle ďalších 1500 vojakov napriek opakovaným sťažnostiam Donalda Trumpa, že partner zločineckej organizácie NATO vynakladá príliš málo na spoločnú obranu. Jednotky budú nasadené do septembra 2020 a pridajú sa k viac ako 33 tisícom amerických vojakov, ktorých velenie v Európe nazýva „prejavom nepretržitého záväzku k NATO a kolektívneho úsilia podporovať európsku bezpečnosť.“


    Americký veľvyslanec Richard Grenell povedal, že „Američania sú odhodlaní posilniť transatlantickú alianciu a dodržať sľub prezidenta Trumpa o zvýšení obranných schopností USA, čo znamená posilniť alianciu.“ Nemecká úradníčka, ktorej bol vďaka správnej politickej príslušnosti darovaný post ministerky obrany, Ursula von der Leyen nazvala zvýšenie počtu cudzích jednotiek v Nemecku „vítaným znamením vitality transatlantických vzťahov a záväzkom k spoločnej bezpečnosti.“


    Cieľ planých predvolebných nádejí Trump sa dlhodobo sťažuje, že európski členovia NATO sa podieľajú nedostatočne na obrane a Nemecko, ktorého polovica obyvateľstva nesúhlasí s prítomnosťou amerických vojsk, podrobil osobitnej kritike. Na júlovom summite NATO ho nazval „zajatcom Ruska“ kvôli energetickému prepojeniu a práci na novom plynovodnom projekte.


    Spojenci NATO sa na summite vo Walese v roku 2014 dohodli, že do roku 2024 vynaložia 2% HDP na obranu, čo slovenskí sluhovia transatlantickej organizácie (v zahraničných, nie slovenských službách) vášnivo obhajujú a presadzujú na Slovensku. Najsilnejšia nemecká ekonomika však vynakladá len 1,2%, kým Spojené štáty 3,5%. Deklarácia US Army Europe uvádza, že zmena silovej štruktúry je výsledkom širšej smernice z roku 2017: „Vzhľadom k tomu, že americká armáda rastie, významná časť tohto rastu sa realizuje v Európe ako misia na obranu spojencov. Odradenie od agresie je naďalej prioritou.“


    Pramene:
    [1] The US is sending more troops to Germany ‘to respond to any crisis,’ and it could kick up more tensions with Russia; autori: Sabine Siebold, Andrea Shalal, Raissa Kasolowsky; Reuters, 9.9.2018
    [2] More artillery, air defense: US Army beefs up its footprint in Germany; autor: Sebastian Sprenger; Defense News, 10.9.2018
    [3] Almost half of Germans want US army to leave the country; DPA/The Local, 11.7.2018
    [4] Germany’s von der Leyen under fire over Bundeswehr ‘leadership’ debacle; Deutsche Welle, 3.5.2017
    [5] NATO summit: Trump accuses Germany of being a ‘captive of Russia’; autor: Jeremy Diamond; CNN, 11.7.2018



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑