• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    NI: Mohou se Číňané spojit s Ruskem kvůli vývoji letounu, který by konkuroval F-35B?

    14-9-2018 Sputnik CZ 65 312 slov zprávy
     


    Goldstein v článku pro NI analyzoval zprávy, které se objevily v ruském a čínském tisku o kvalitách letounů s technologií svislého vzletu a přistání (STOVL). Zaujal ho rozhovor s bývalým sovětským zkušebním pilotem Andrejem Sinicynem pro čínský námořní časopis Námořnictvo a komerční loďstvo.

    V rozhovoru Sinicyn, který lítal na sovětských letounech s technologií STOVL, varoval čínské kolegy, že tato technologie je velmi složitá. Sovětský svaz měl pouze jeden typ tohoto letounu, Jak-38, který byl zařazen do výzbroje v roce 1976 a létal až do roku 1991. Další projekt Jak-141 se nedočkal úspěchu.

    Kromě toho piloti těchto letounů čelí velkému fyzickému a psychickému vypětí. Jedná se hlavně o problémy s páteří kvůli vysokému přetížení, ale i negativní účinky na oči.


    „Tito piloti musí být neobyčejně psychologicky odolní, aby dokázali ustát výzvu a naučit se ovládat toto unikátní letadlo," říká Sinicyn.



    Spolu s tím však upozorňuje i na jednoznačné výhody tohoto typu letounu. Díky schopnosti svislého vzletu a přistání potřebují velmi malou přistávací plochu. „Výsledky letu dokázaly, že takřka z jakékoliv nákladní lodi lze snadno učinit letadlovou loď," říká bývalý pilot.

    Tato slova musí působit jako balzám na uši čínské vojenské elitě, která chce z Číny učinit námořní velmoc.


    Sinicyn dodává, že americké letouny s technologií STOVL F-35B mají některé stejné charakteristiky jako poslední sovětský projekt Jak-141. Podle něj Rusko nakonec vytvoří novou generaci letounů STOVL.


    Podle Goldsteina je však zvláštní, že tento rozhovor byl uveřejněn v čínském časopise. Podle něj to nasvědčuje tomu, že Rusko a Čína mohou spojit své síly a vyvinout konkurenta americkému letounu společně. Číňané na rozdíl od Ruska totiž nemají dostatek zkušeností s těmito technologiemi, avšak mohou Rusku nabídnout své zdroje.


    Rusko a Čína již spolupracují na vývoji těžkého vrtulníku, ale společný projekt i v tak citlivé oblasti jako je STOVL posune vojensko-průmyslovou spolupráci na zcela novou úroveň, uzavírá autor.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑