• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čtyři tragédie denně. Češi si berou život, počet sebevražd je alarmující

    10-9-2018 Zem & Vek 70 525 slov zprávy
     

    V ČR loni meziročně přibylo sebevražd o šest procent, celkem si vzalo život téměř 1400 lidí, převážně mužů. Počet má pomoci snížit Národní plán prevence sebevražd, na kterém pracují odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) sídlícího v Klecanech u Prahy a z ministerstva zdravotnictví.
    Podle aktuálních předběžných údajů Českého statistického úřadu si loni vzalo život 1395 osob, v roce 2016 to bylo 1316 lidí.


    „Minulý rok jsme v tiskové zprávě upozorňovali na skutečnost, že v ČR je míra sebevražednosti nad průměrem evropských zemí: že denně na sebevraždy připadají čtyři ztracené životy. Přitom lze sebevraždě v mnoha případech předejít. Upozorňovali jsme i na to, že v ČR preventivní aktivity v podstatě neexistují,“ uvedl vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler. Na upozornění odborníků zareagovalo ministerstvo zdravotnictví.


    V rámci nové dvouleté spolupráce ČR a evropské kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vznikne do konce roku 2019 první Národní plán prevence sebevražd, který bude vycházet ze situační analýzy českého prostředí a z práce národní pracovní skupiny pro prevenci sebevražd složené z odborníků. Postup budou dozorovat a konzultovat také zahraniční experti.


    Podle údajů Světové zdravotnické organizace si ročně vezme vlastní rukou život více než 800.000 osob, což je jeden člověk každých 40 sekund, 2191 lidí denně. Na problematiku má upozornit Světový den prevence sebevražd, který připadá na 10. září a který vyhlašuje Světová asociace pro prevenci sebevražd společně se Světovou zdravotnickou organizací. Odborníci z NDUZ při té příležitosti připravili stručné manuály, pro veřejnost dostupné na webu www.nudz.cz.


    „Znát varovné příznaky je klíčové, stejně tak je nutné vědět, jak vhodně reagovat. Většina lidí si například myslí, že otázkami na sebevražedné myšlenky nebo plány mohou situaci zhoršit, zatímco opak je pravdou. Osoba procházející krizí většinou ocení možnost si promluvit. Pokud se vám někdo svěří, je důležité naslouchat a bez povyšování nebo odsudku podpořit a motivovat dotyčnou osobu k vyhledání odborné pomoci,“ vysvětlil Winkler.


    https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/234183-ctyri-tragedie-denne-cesi-si-berou-zivot-pocet-sebevrazd-je-alarmujici/


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑