Naopak, podľa Korčoka chcú prezidenta, ktorý bude s vládou spolupracovať všade tam, kde vláda koná na prospech občanov a v záujme Slovenskej republiky. „Ale ak sa dejú veci, ktoré by sa diať nemali, bude sa vedieť slušne, ale rázne ozvať a zatiahnuť záchrannú brzdu. Presne takýto výkon funkcie prezidenta ponúkam,“ podotkol Korčok.
Denník Pravda uskutočnil pred prvým kolom prezidentských volieb dva rozhovory s lídrami prezidentských prieskumov. Prezidentskí kandidáti Ivan Korčok rovnako ako Peter Pellegrini odpovedali na rovnaké otázky.
V rozhovore sa dozviete:
Nie je mi jedno, čo sa v našej krajine deje a po 30 rokoch v službe našej vlasti cítim, že mám Slovensku ešte čo ponúknuť. Nechcem dopustiť, aby jedna mocenská garnitúra ovládla všetky najvyššie posty. Nikdy v našej histórii nebolo dobre, keď mala jedna moc v rukách všetko.
Stretnem sa s najvyššími ústavnými činiteľmi, aby sme si nastavili parametre spolupráce a následne sa stretnem aj s rezortnými ministrami kvôli prioritám jednotlivých rezortov, s ktorými viem pomôcť a kde treba pridať.
Slovensko poznám, slúžil som našej krajine 30 rokov a naďalej počúvam ľudí. Od nich viem, že ľudia nie sú spokojní s tým, akým smerom sa naša krajina uberá. Nie sú spokojní s tým, že vláda namiesto skutočných problémov ako vysoké ceny potravín, zanedbané nemocnice a pod., rieši len seba a svojich ľudí. Práve na toto by som chcel upozorňovať.
Spolupráca medzi inštitúciami je dôležitá a ja takúto spoluprácu vláde ponúkam všade tam, kde je to na prospech občanov. Napríklad v oblasti ekonomickej diplomacie, aby sme priniesli na Slovensko zahraničné investície, ďalej ponúkam spoluprácu pri prezentácii našich umelcov v zahraničí. Vláde ponúkam aj to, že sa postavím za nepopulárne, no potrebné reformy, ktoré sú nevyhnutné, aby sme Slovensko posunuli ďalej.
Počas mojich ciest po Slovensku sa presviedčam o tom, že na Slovensku máme mnoho šikovných a talentovaných ľudí, ktorí sú so svojimi nápadmi schopní presadiť sa aj v konkurencii v zahraničí. Aj im by som chcel ako prezident pomáhať.
Zlyhávame v tom, že sa nám ešte nepodarilo dobudovať štát, vidíme to už v spomínaných oblastiach ako školstvo alebo zdravotníctvo, v tom ako sa nám nedarilo manažovať pandémiu, ale aj v nám utekajú mladí do zahraničia. Ako prezident chcem viesť diskusiu o tom, ako Slovensko pohnúť dopredu, ako sa venovať kľúčovým problémom krajiny.
Nemyslím si, Slováci ukázali svoju statočnosť už niekoľkokrát, naposledy keď sa postavili proti tomu, ako vláda robila zásadné zmeny v systéme spravodlivosti a znižovala tresty za korupciu a násilné trestné činy.
Hlava štátu vo väčšine štátov počas výkonu svojej funkcie býva v objekte, ktorý musí splniť základné parametre bezpečnosti a reprezentácie. Prezident nie je súkromná osoba, a preto považujem za absurdné, že táto otázka nie je u nás za 30 rokov vyriešená a je ponechaná na osobné rozhodnutie prezidenta. Očakávam, že inštitúcie štátu toto vyriešia. Ak nie, budem bývať tam kde doteraz.
Veľa sa rozprávam s mladými a viem presne, čo sú tie dôvody – úroveň politickej kultúry a fakt, že mladí cítia, že dnes ich už v politike takmer nikto nepočúva. Veľmi ma to trápi, a preto by som ako prezident chcel dať hlas mladým ľuďom, aby ich bolo vo verejnom priestore viac počuť.
Sankcie sú odpoveďou na ruskú agresiu a skončia vtedy, keď táto agresia skončí.
Máme profesionálnych vojakov a sme členom NATO, nevidím dôvod na zavedenie povinnej vojenskej služby.
Áno.
Slovensko má stále silné a nezávislé inštitúcie a hoci sú testované, systém bŕzd a protiváh funguje. Nebránim sa diskusii o výškach trestných sadzieb, no ako pri všetkom aj tu apelujem, že by sa mala dať medzi odborníkov a podaná by mala byť štandardným legislatívnym procesom.
Neplánujem využívať inštitút amnestie. V odôvodnených prípadoch zvážim udelenie individuálnej milosti podobne, ako to robili predchádzajúce hlavy štátov.
Bola by to mohyla M.¤R. Štefánika, pretože to bol vlastenec, ktorý nás spájal so slobodným svetom, moja rodná Banská Bystrica, a pre milovníkov krásnej prírody a turistiky Zbojnícka chata vo Vysokých Tatrách.
Nemám rád, keď niekto nedodrží svoje slovo.
Mám rád šport a toho by som sa nevzdal ani po prípadnom zvolení.
Áno.